The Beatles’ın son şarkısı yayımlandı: “Now and Then”

The Beatles, 1968. Fotoğraf: Apple Corps Ltd.
The Beatles, 1968. Fotoğraf: Apple Corps Ltd.

Tüm zamanların en büyük müzik efsanelerinden The Beatles’ın son şarkısı “Now and Then” yayımlandı.

Bu şarkı, grubun 1980’de öldürülen üyesi John Lennon’ın eşi Yoko Ono tarafından 1994’te Paul McCartney’e demo olarak verilen şarkıların sonuncusu. Paul McCartney ve grubun diğer üyeleri bu kayıtlardan “Free As a Bird” ve “Real Love” adında iki yeni şarkı çıkarmış, her ikisi şarkı da Britanya müzik listelerinde ilk beşte yer almıştı. Ancak grup “Now and Then” şarkısının demosunu tamamlamakta zorlanmış ve denemekten vazgeçmişti.

John Lennon’ın ilk notalarını 1978’de yazdığı şarkı geçen yıl tamamlandı. The Beatles’ın dört üyesi de bu parçada yer alıyor. Şarkı bu nedenle “The Beatles’ın son şarkısı” olarak anılıyor. Paul McCartney ve grubun davulcusu Ringo Starr şarkı için yeni bölümler kaydederken, 2001’de hayatını kaybeden gitarist George Harrison da 1995’teki kayıtlardan kalan gitar bölümleriyle şarkıda yer alıyor.

John Lennon’ın sesi yapay zeka aracılığıyla enstrümanlardan ayrılarak yeni şarkıda kullanıldı. Lennon’ın sesi, The Beatles: Get Back (2021) adlı belgeseldeki demo şarkıdan alındı. Şarkı da stüdyoda Paul McCartney ve Ringo Starr tarafından tamamlandı. The Beatles: Get Back belgeselinin yapımı sırasında yönetmen Peter Jackson’ın film şirketi, şarkı kayıtlarında üst üste binen sesleri ayrıştırabilen bir yazılım geliştirmiş, bu teknoloji geçen yıl The Beatles’ın efsanevi Revolver albümünün yeni miksi için de kullanılmıştı.

Oliver Murray tarafından yazılan ve yönetilen, şarkının hikayesinin anlatıldığı 12 dakikalık kısa film 1 Kasım’da yayımlanmıştı. Şarkı ilk kez 2 Kasım’da BBC 6 Music radyosunda çalındı, eşzamanlı olarak tüm müzik platformlarında yerini aldı. Yüzüklerin Efendisi serisi ve sekiz saatlik The Beatles: Get Back belgeselinin yönetmeni Peter Jackson’ın yönettiği “Now and Then” video klibi de 3 Kasım’da grubun YouTube kanalı üzerinden izleyicilerle buluştu.

Size ihtiyacımız var. Buraya kadar geldiyseniz, hatırlatmak boynumuzun borcu. Türkiye gibi geleceği ziyadesiyle belirsiz bir ülkede, elimizden geldiğince nitelikli yayıncılık yapmanın imkanlarını araştırıyoruz. Güvenilirliğini küresel ölçekte yitirmiş medya alanında hâlâ iyi işler çıkarılabileceğini göstermek istiyoruz.

Bağımsız yayıncılığı desteklemeniz bizim için çok değerli. vesaire’nin dağıtımının sürekliliğinin sağlanmasında ve daha geniş kesimlere ulaşmasında okurlarımızın üstlendiği sorumluluk özel bir anlam taşıyor. vesaire’yi tek seferliğine veya düzenli desteklemek için patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share