HAKKINDA

vesaire: ziyadesiyle kültür neşriyatı.

memleketin has çizerlerinden umut sarıkaya vaktiyle “samimiyet keşfedilince cehalet meşrulaştı” demiş, samimiyeti yalnız beyan etmenin artık yeterli olmasından dert yanmıştı (roll, ağustos 2008). vesaire de vasatlığın bütün heybetiyle arz-ı endam ettiği “yeni türkiye” koşullarında benzer bir dertle yola çıktı. alelade entelektüel uğraşları tu kaka etmek, kitap okumayı, film izlemeyi veya müzik dinlemeyi reddetmek düpedüz ayıptı. her şeyin anında enformasyona dönüştüğü ve nicelikten ibaret kaldığı bir çağda bilimi, aklı, sanatı ve doğayı savunmak boynumuzun borcuydu. hayatın derinliğini ve hikâyelerin sürekliliğini hatırlamaktan başka çaremiz de yoktu.

vesaire, sanatın kutsal bir haleye sahip olabileceği veya insanlığı filan kurtarabileceği vehmine düşmeden, internet mecralarında nitelikli ve kapsamlı bir kültür gündeminin izini sürüyor. hayat memat meselelerinden de geri duramıyor. malumat yerine bilgiye değer vermeyi, hakikati sözün önüne koymayı ve suya sabuna dokunmayı yeğliyor.

vesaire, 2015’ten bu yana web sitesinin yanı sıra twitter, instagram ve facebook mecralarında ikamet ediyor. ayrıca vinyet ve script adlı haftalık bültenleri aracılığıyla tüm içeriklerini okurlarının e-posta kutularına da taşıyor.