Zeki Müren de bizi duyacak mı?

Hâlâ duymayan kaldıysa beri gelsin. Yönetmen ve video sanatçısı Beyza Boyacıoğlu’nun 2015’te başlattığı Zeki Müren Hattı’na gelen anonim mesajlardan oluşan web belgeseli, sanatçının doğum günü olan 6 Aralık günü erişime açıldı.

Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz sesi Zeki Müren, nam-ı diğer “Sanat Güneşi”, 1996’da hayatını kaybetti. Yaşarken çok sevildi, büyük hürmet gördü, alaturka müziği tek başına yeniden popülerleştirerek müzik tarihçilerinin görmezden gelemeyeceği sıradışı bir figüre dönüştü. Cemal Süreya’nın 1989’da yazdığı “Zeki Müren’in Ünü” başlıklı denemesinde aktardığı gibi klasik Türk müziğine arabeski de, valsi de, hafif müziği de ilk o getirdi. Cemal Süreya, “Zeki Müren halk içinde hem hayranlık hem de şakayla anılır,” diyordu. “Ülkemizde hem çok büyük görülüp hem de pek ciddiye alınmayan tek kişi o belki de.”

Her kesimden insanın Zeki Müren’e dair anılarını ve fikirlerini toplamak üzere altı yıl önce basit bir telesekreter hattı olarak başlayan Zeki Müren Hattı, 1990’ların 900’lü hat furyasına referansla hayata geçirilmiş ve kısa sürede viral bir fenomene dönüşmüştü. Telefon hattının aktif olduğu birkaç ayda, Zeki Müren’e ve onun zamanının Türkiye’sine yönelik nostaljiyle bezeli yüzlerce mesaj bırakılmıştı. Bir kitlesel fonlama kampanyasıyla gerçekleştirilen Zeki Müren Hattı interaktif web belgeseli ise bu mesajlardan bir seçki sunuyor. Sesli kayıtlara, Zeki Müren’e ait görseller ve Türkiye tarihiyle ilgili anekdotlar eşlik ediyor.

Ekonominin ve siyasetin hâli herkesin malumu. Bu kasvetli günlerde biraz nefes almak, başka bir dünyaya dalmak isteyebilirsiniz. Zeki Müren’in hayatını, eserlerini ve kültürel mirasını sevenlerinin gözünden keşfedebileceğiniz interaktif belgesele, akıllı telefonunuzla zekimurenhatti.com sitesini ziyaret ederek erişebilirsiniz. Belgesel, üç yıl boyunca herkese açık olacak. Bu sürenin uzamasını isterseniz, kitlesel fonlama kampanyasına destek verebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share