Zamansız bir klasik yeniden hayat buldu: “Sevmek Zamanı”

SEVMEK ZAMANI (Metin Erksan, 1965).
SEVMEK ZAMANI (Metin Erksan, 1965).

MUBI zamansız bir klasiğe yeniden hayat verdi: Sinemamızın büyük hazinesi Sevmek Zamanı (1965), usta yönetmen Metin Erksan’ın ölümünün 10. yılında 4K kalitesinde restore edildi.  Restorasyon, Metin Erksan’ın öğrencisi Zeynep Özlem Havuzlu’nun yardımlarıyla, Ahmet Hızarcı’nın danışmanlığında, Atlas Post Prodüksiyon işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Restorasyon kapsamında önce yıkama, baskı ve saklama koşullarından kaynaklanan fiziksel hasarlar belirlendi. Zaman içinde kırılgan hâle gelen negatifler tarama öncesinde özel kimyasallarla geçici olarak yumuşatıldı. 35mm negatif film, 4K tam çerçeve olarak tarandı. Renk ve parlaklık ayarları gerekli sınırlara getirildi, gölgeler düzeltildi. Filmin stabilizasyon sorunları özel yazılımlarla giderildi. Ses, renk ve manuel restorasyon toplamda beş aya yayılan bir sürede gerçekleştirildi.

Müşfik Kenter, Sema-Özcan, Süleyman Saim Tekcan. Sevmek Zamanı (Metin Erksan, 1965). Fotoğraf: Zeynep Özlem Havuzlu Arşivi.
Müşfik Kenter, Sema Özcan, Süleyman Saim Tekcan. SEVMEK ZAMANI (Metin Erksan, 1965). Fotoğraf: Zeynep Özlem Havuzlu Arşivi.

Filmin orijinal negatifinde olmayan giriş jeneriği de Metin Erksan’ın öngördüğü şekilde özel olarak hazırlanarak filme eklendi ve eksiksiz bir Sevmek Zamanı sunumu ortaya çıktı. Restorasyon, Metin Erksan’ın vasiyetine ve filmin çekildiği 1965 yılının geleneksel dokusuna sadık kalınarak yapıldı.

Filmin hem yazarı, hem yönetmeni, hem de yapımcısı Metin Erksan’ın düşünsel dünyasına giriş niteliği taşıyan Sevmek Zamanı, 1965’te yeterince dağıtım imkânı bulamamış ve geniş kitlelere erişememişti.

Müşfik Kenter, SEVMEK ZAMANI (Metin Erksan, 1965) setinde, Belgrad Ormanı. Fotoğraf: Zeynep Özlem Havuzlu Arşivi.

Dünya prömiyeri film endüstrisinin klasik sinemaya adanmış en önemli sahnelerinden Lumiere Film Festivali’nde (20 Ekim) yapılacak Sevmek Zamanı, çok yakında MUBI aracılığıyla 190’dan fazla ülkede yayımlanacak ve dünyanın dört bir yanından sinemaseverlerin ilgisine sunulacak.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share