“Yunanistan Sineması Günleri” ikinci kez İstanbul’da

KUMPANYA (Theo Angelopoulos, 1975).
KUMPANYA (Theo Angelopoulos, 1975).

Yunanistan sinemasının yaratıcı yönetmenlerinden klasikleşmiş ve ödüllü filmleri İstanbul’da buluşturan Yunanistan Sineması Günleri, ikinci kez İstanbul’da. Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında yapılacak Yunanistan Sineması Günleri, 21-26 Kasım 2023 tarihlerinde Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı etkinlikte 1960’lardan 1990’lara uzanan bir zaman diliminden toplam 24 film, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Etkinlik, Jules Dassin’in bir bodrum katında gizlice çektiği ve Melina Mercouri, Mikis Theodorakis, Lillian Hellman, Arthur Miller gibi isimleri buluşturan sıradışı filmi Prova (The Rehearsal, 1988) ile açılışını yapacak. Rififi, Brute Force ve The Naked City gibi unutulmaz film noir’ların yönetmeni Jules Dassin’in en sıradışı filmlerinden Prova, 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi’nde yaşanan öğrenci isyanını yeniden canlandırıyor. 17 Kasım’da 40 öğrencinin ölümüyle sonuçlanan olayları belgeler, röportajlar, şarkılar ve şiirler aracılığıyla yeniden inşa eden film, New York’taki bir stüdyoda gizlice çekildi ve ülkesinde gösterimi uzun yıllar yasaklıydı.

Yunanistan Sineması Günleri’nde gösterilecek kurmaca uzun filmler arasında; Theo Angelopoulos’un Yeni Yunanistan Sineması’nın zirvesi kabul edilen dört saatlik epik başyapıtı Kumpanya (The Travelling Players, 1975), Pantelis Voulgaris’in 1976 Selanik Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almış politik draması Mutlu Gün (Happy Day, 1976), Dimos Avdeliodis’in Berlin’den ödüllü etkileyici büyüme filmi Yaralı Ağaç (The Tree We Hurt, 1986), Costas Vrettakos’un Dionysis Haritopoulos’un aynı adlı çok satan romanından uyarlanan ve iç savaş’tan 1980’lere uzanan trajik bir hikayenin anlatıldığı Helidona’nın Çocukları (Children Of Helidona, 1987), Fotos Lambrinos’un seyirciyi 14. yüzyıla götürecek kahramanlık destanı Doxobus (1988) ve Giorgos Korras ve Christos Voupouras’ın ülkenin göçmen politikalarına sert eleştirisi Görüşürüz (See You, 1997) yer alıyor.

Bu yıl, kolektif hafıza, insan hakları, göç ve diaspora temalarına odaklanan Yunanistan Sineması Günleri, Yunanistan belgesel sinemasının dönüm noktası olmuş örneklerini de bir araya getiriyor. Yunanistan’ın politik ikonlarından Grigoris Lambrakis’in öldürülmeden önceki son saatlerini ve cenazesinde yaşananları anlatan Mayıs’ta 100 Saat (100 Hours In May, 1964), ülke tarihinin en ciddi ekolojik felaketlerden birini anlatan Megara (1972), 1970’lerde Yunanistan ve Türkiye’den göç etmiş ve Kreuzberg ilçesinde yeni bir hayat kuran işçileri izleyen Son Durak Kreuzberg (Last Stop Kreuzberg, 1975), işgücünde cinsiyet eşitliğinin mümkünlüğüne eşsiz örnek Fournoi, Bir Kadın Toplumu (Fournoi, A Female Society), 1965-1975 arasında yaşanan toplumsal dönüşümü belgeleyen Öteki Mektup (The Other Letter, 1976), Avrupa’daki Romanların yaşamlarını takibe alan ROM (1989), etnografik sinemanın ilk önemli örneklerinden Makedon Düğünü (Macedonian Wedding, 1960), Atina’daki Larissa Tren İstasyonu’nda bir geceyi orada yaşananların gözünden izleyen Atina (Athinai, 1995) 70’ler Atina’sından ilham verici bir kadın hikayesi Betty (1979), 1950’lerdeki iç göç ve bunun kentte yarattığı dönüşümün tanığı Tourkovounia (1982) ve baraj inşaatı tehditi altındaki bir köyde yaşananların hikayesi Herakles, Akhelous Nehri ve Büyükannem (Hercules, The Rıver Achelous, And My Grandmother, 1997) etkinlikte gösterilecek belgeseller arasında yer alıyor.

Size ihtiyacımız var. Buraya kadar geldiyseniz, hatırlatmak boynumuzun borcu. Türkiye gibi geleceği ziyadesiyle belirsiz bir ülkede, elimizden geldiğince nitelikli yayıncılık yapmanın imkanlarını araştırıyoruz. Güvenilirliğini küresel ölçekte yitirmiş medya alanında hâlâ iyi işler çıkarılabileceğini göstermek istiyoruz.

Bağımsız yayıncılığı desteklemeniz bizim için çok değerli. vesaire’nin dağıtımının sürekliliğinin sağlanmasında ve daha geniş kesimlere ulaşmasında okurlarımızın üstlendiği sorumluluk özel bir anlam taşıyor. vesaire’yi tek seferliğine veya düzenli desteklemek için patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share