Yılın “şimdilik” en iyi 25 albümü

2015’in müzik adına oldukça doyurucu olacağının sinyallerini geçtiğimiz yılın sonuna doğru almaya başlamıştık, yine de bu kadarını beklemiyorduk. Daha yılın ilk yarısının tamamlanmasına 10 gün varken şimdiden düzinelerce iyi albüm birikti. Bunların arasından sıyrılan 25 taneyi sıralamazsak olmazdı. Yılın ikinci yarısında bizi bekleyen albümler arasında ise Tame Impala, Foals, The Maccabees, Grimes, Frank Ocean, Jai Paul gibi ağzımızı sulandıran bir dizi isim daha var. Hayrını görün.

25) Hiatus Kaiyote – Choose Your Weapon

Modern caz adına son yirmi yıldır falan başımıza gelen en güzel şey. Üstelik İstanbul Caz Festivali sağ olsun 15 Temmuz’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde kanlı canlı izleyeceğiz. Konser hakkında ayrıntılı bilgi için buradan buyurun.

24) Moon Duo – Shadow of the Sun

Plastik ayakkabılar kadar moda olan saykedelik rock furyasının neferlerinden.

23) Gengahr – A Dream Outside

Bol gitarlı, bol tremolo’lu halis muhlis indie rock özleyenlerin tam ağzına layık.

22) TORRES- Sprinter

Savages’a biraz pop aroması katın, işte karşınızda TORRES.

21) Everything Everything – Get to Heaven

Daha geçen hafta ormanlar içinde taze taze dinlemiştik, albüm de fırından taze çıktı, 2015 yazı için Serdar Ortaç’ın en büyük rakibi.

20) Shamir – Ratchet

Grace Jones’u al, iki tutam Frank Ocean kat, biraz Antony Hegarty sosu dök, Marc Almond süslemelerini de bezedin mi al sana 19 yaşında gencecik bir disko çocuğu.

19) Natalie Prass – Natalie Prass

En sevdiğiniz romantik komedinin final kredileri akarken sevgilinize sarılmak gibi bir şey.

18) Sleater-Kinney – No Cities To Love

Sleater-Kinney yine bildiğiniz gibi, riot grrrl ölmedi Sub Pop’ta yaşıyor!

17) Toro y Moi – What For?

Chillwave denen güzeller güzeli janrı literatüre sokan küçük adam yeni albümüyle yine mutlu ediyor.

16) Mark Ronson – Uptown Special

Mark Ronson tam bir hit makinesi, yine en çok zincir mağazaların yüzünü güldürdü.

15) Waxahatchee – Ivy Tripp

Kurt Cobain’in favori hırkası kadar yırtık pırtık, çiğ, bildiğimiz ve özlediğimiz klasik indie rock. Dünya turnesini yeni açıkladı, 26 Kasım’da iyi müziğin yuvası Salon İKSV’de.

14) Action Bronson – Mr. Wonderful

Rap dünyasının tontiş beyazı yine en çok çocukların yüzünü güldürdü. Easy Rider’daki Mazhar Alanson sample’ları ise cabası.

13) A$AP Rocky – At. Long. Last. ASAP

Bütün mizojinliğine rağmen senden vazgeçemiyoruz be A$AP. Yine gerçek bir rap klasiğine imza atmış.

12) The Vaccines – English Graffiti

Kafası karışık The Vaccines’in kafası karışmaya devam ediyor. Bırakın her albümü her single’da farklı sularda yüzüyor. Yine de her seferinde “Ne güzeldir İngilizlik” dedirtiyor.

11) Best Coast – California Nights

Bu ikili ne yaptı ne etti, görmeyeli nelerle beslendi bilmiyorum ama, California Nights ile dünyanın en vasat grubu olmaktan dünyanın en iyi jangle pop gruplarından biri olmaya hızlı bir yatay geçiş yaptı.

10) Father John Misty – I Love You, Honey Bear

Ne yaparsa yapsın Fleet Foxes etiketini üzerinden atamayacak. Yine de sakallının bu etiketten kurtulmak gibi bir kaygısı yok, zira bizlerin de.

9) Courtney Barnett  – Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit

Yo La Tengo’yu yek vücut et, karşında Courtney Barnett. O ve gitarı birlikte olduğu sürece dünya daha güzel bir yer olmaya devam edecek.

8) Tobias Tesso Jr. – Goon

Piyanoya en çok yakışan adamlardan, seslerden biri. Haim kardeşlerden Danielle de kendisine davul desteği veriyor. Çok can acıtıyor, çok.

7) Kamasi Washington – The Epic

Yılın şimdilik en iyi albümü olan To Pimp A Butterfly’da Kendrick Lamar’a saksofon desteği verdi, Ninja Tune’un desteğini de omuzladı. Caz yeniden doğuyor olabilir.

6) SoKo – My Dreams Dictate My Reality

Ariel Pink’i kimse ondan daha iyi taklit edemezdi. Genç kız pop’undan manik pop’a geçişi sayesinde gözümüz aydın, kulaklarımız Manisa.

5) Tyler The Creator – Cherry Bomb

Henüz körpecik 24 yaşında üçüncü albümünü yayımlamak ve bunların hepsinde mükemmele yakın iş çıkarmak her yiğidin harcı değil. İyi ki varsın böcek yutan adam.

4) The Soft Moon – Deeper

Luis Vasquez dünyanın en seksi vokallerinden birine sahip, üstelik 10 Eylül’de Salon İKSV’de. El ayak birbirine dolanıyor.

3) Unknown Mortal Orchestra – Multi-Love

Yılın en iyi şarkısını muhteva eden bu albüm tabii ki ilk üçte olacaktı. Peki 16 Kasım’da Salon İKSV’de hayatınızın en güzel Pazartesisini yaşatacaklarını biliyor musunuz? Albümle ilgili gerek magazin gerek müzikal boyutlu incelemem için buradan alalım sizi.

2) Jamie xx – In Colour

Modern müziğin başına gelmiş en iyi şeylerden biri. The xx ile lisans, solo albümüyle de yüksek lisans diplomasını teslim etti. Uzun uzadıya okumak için buradan buyurun.

1) Kendrick Lamar – To Pimp A Butterfly

2010’ların Tupac’i Kendrick Lamar, geçtiğimiz yıl Kral TV süperstarı Macklemore’a kaptırdığı o Grammy’yi bu kez alacak. Ve sarı çiyana atacağı SMS de “Adalet yerini buldu” olacak. Albüme dair Tom Barnes’ın muazzam makalesinin çevirisi için girişler buradan.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share