Yıldız tozuna bulanmış, İstanbul aromalı bir kısaçalar

İstanbullu-ama-bir-o-kadar-da-değil indie ve dream pop grubu The Away Days, bu yıl piyasaya çıkacak uzunçaların sinyali niteliğinde bir EP yayımladı. Grubun olgunluğa uzanan yolda attığı adımların en sağlamları olan ‘Best Rebellious’ ve ‘Calm Your Eyes’ isimli iki şarkı ve ‘Calm Your Eyes’ın elektronik kaydından da iyi, kulağı ve ruhu yakalayan akustik bir kaydından oluşan This adlı kısaçalar, tadı damağınızda kalan ve sürekli daha fazlasını istediğiniz, teyzenizin Almanya’dan getirdiği ithal likörlü çikolatalar gibi. Tıpkı onlar gibi hem daha fazlasına erişemeyeceğiniz bir faniliğe sahip hem de küçük tatlı bir sarhoşluk garantili. Ve yine onlar gibi, eğer art arda tüketmeyi abartırsanız da yatağınıza dairesel hareketlerle gitmenize ve VHS efektli rüyalar görmenize neden oluyor.

 

Grup, EP’nin açılışını yapan ‘Best Rebellious’ın Elif Kalkan yönetmenliğindeki video’sunu geçtiğimiz günlerde yayımlamıştı. İstanbul’u mesken tutan video, şarkının kendisi kadar grubun şehirle kurduğu ilişkiyle de oldukça örtüşüyor, kasvetli, ancak ev sahibi. Grubun kendine seçtiği The Away Days ismi de zaten bunu anlatıyor, ne buraya ne herhangi bir yere ait hissediyorlar. Ancak yine de İstanbul’un yirmi küsür yıldır onlara gayet iyi bir evsahipliği yaptığını da reddetmiyorlar. Grubun yaratıcı beyinleri Oğuzcan ve Sezer’in 2011’de Yıldız Teknik kampüsünde başlayıp, Taksim’de bir karaoke barda Sezer’in Oğuzcan’ın vokaline hayran olmasıyla yeşerip, eski Dogzstar’da cover çalmaktan Austin’de yapılan SXSW festivaline, hatta Belçika’daki Glimps festivaline uzanan kıtalararası ilişkisi, birbirlerinin müzikal ruh eşi oluşları, ortaya çıkan ürünün %100 samimiyet altyapısı üzerine inşa edilmesini sağlıyor. Bunu bebek adımları attıkları ilk EP’leri How Did It All Start’ta da kulağınız yakalayabiliyor, kendi özgün sound’larının ortaya çıkmaya başladığı This’te de. Klasik indie rock tınıları, reverb ve delay efektleriyle bezeli ‘Dressing Room’dan, modern shoegaze ve neo-psychedelic nakışlarıyla ve slide efektleriyle işlenmiş ‘Calm Your Eyes’a uzanan bu yolculuğa dair bütün hissiyatı nota formatında bir arada bulabileceğimiz ilk albümlerini merakla bekliyoruz. Tabii bu albümü kaydedebilmeleri için This’i Bandcamp üzerinden bir yarım ekmek tavuk döner fiyatı karşılığında satın alabilir veya 30 Ocak’ta Nublu’da verecekleri konsere gidebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
YETENEKLİ BAY RIPLEY (Anthony Minghella, 1999).
daha fazla

Bay Ripley yaşıyor

Patricia Highsmith (1921-1995), çekici sosyopat Tom Ripley’nin başrolde olduğu psikolojik gerilim romanı Yetenekli Bay Ripley’i 30 Kasım 1955’te…
Total
0
Share