Yeni nesil göçebe bir tiyatro: B Planı

Sami Berat Marçalı

“Oyun alanın daraldıysa, çemberi büyüt!” sözünden yola çıkan bağımsız bir tiyatromuz daha var artık. 2010 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu ikincikat tiyatro’dan geçtiğimiz günlerde ayrılan Sami Berat Marçalı, tiyatro yolculuğuna artık B Planı ile bir göçebe olarak devam ediyor.

B Planı şimdilik sahnesi olmayan, olması için de telaş etmeyen bir tiyatro oluşumu. İyi oyunlar çıkarmayı kafasına koyan, dekorunu sırtına alan ve sahnesini paylaşmak isteyen insanlarla bir araya gelen bir ekipten oluşuyor.

B Planı, Sami Berat Marçalı’nın ikincikat tiyatro’dan ayrıldıktan sonra karşılaştığı bir gerçek. “A planım tamamen çökmüş, bu da B planımmış meğerse.Tiyatronun ismi kendiliğinden geldi. Seçmeme gerek kalmadı,” diyor. Ancak bu bir kaçış değil, daha ziyade yeni bir başlangıç Marçalı için.

B Planı’nın oyun programı ise yeni bir oluşuma göre zengin görünüyor. Geçtiğimiz yıl çok ses getiren, Afife Tiyatro Ödülleri’nde bir ödül de kazanan Kabileler sezona B Planı çatısı altında, farklı sahnelerde devam ediyor. Nina Raine’in yazdığı Kabileler’in kadrosunda ise Tuğçe Altuğ, Ayşe Lebriz Berkem, Barış Gönenen, İbrahim Halaçoğlu, Haydar Köyel ve Gülce Oral yer alacak.

“Bunca gürültünün arasında kendi sessizliğini düşünmek hepimizin belki de en büyük ihtiyacı… Bu kadar önemli bir konusu olan ve oldukça iyi yazılmış bir metnin bu kadar ses getireceğine inanıyordum zaten. Hatta ben hariç kimse inanmıyordu. Hikâyesine o kadar çok inanmıştım ki süreçte yaşadığım tonlarca sorun bile sahnelememe engel olamamştı. Prova süreci neredeyse 6 ay sürdü. Onca kaybolmamızın ardından da gerçekleşebildi. Şimdi de aynı ekip olarak serüvenimize B Planı’nda devam edeceğiz. Zaten meselem hiçbir zaman insanlar, mekânlar, kurumlar olmadı. Önemli olan oyunlar. Onlar yaşasın yeter,” diyen Sami Berat Marçalı için Kabileler’in yolculuğu henüz bitmedi.

İstila! ve Yuva ise B Planı’nın programda yer alan iki taze oyun.

Yuva, Ellie Heyman’ın yönetmenliğinde New York LPAC’ta sahneleniyor. Merkezine yersiz yurtsuz dört göçmeni koyarak 60 dakikada karakterlerin yuva arayışlarını anlatıyor. Oyunun metni ise Sami Berat Marçalı’ya ait. Marçalı, “yuva” meselesine epeyce kafa yorduğunu, ancak bir türlü yuvanın dört başı mamur bir tanımını yapamadığını söylüyor. Yeni yuvası B Planı’nın bir hareket noktası olup olamayacağını sorduğumda ise şöyle cevaplıyor: ‘‘Bu ayrılık kararı, tam da Yuva‘yı yazdığım dönemde gerçekleşti. Yuva‘yı yazmak, yuva kavramını aramak alabildiğine derin bir kuyu. Hayatımda birtakım sonuçlar da doğurdu tabi. Uzun süredir kalbimi dinlemiyormuşum. Meğerse yedi yılımı verdiğim güzel tiyatroma devam edemiyormuşum, kalbim orada atmamaya başlamış. Bunu çok sonradan anladım.’’ Oyun, önümüzdeki sezonda ise İstanbullu izleyicilerle buluşmayı bekliyor. Kadroda kimlerin olacağı ise henüz belli değil.

İsveçli yazar Jonas Hassen Khemiri’nin yazdığı İstila!‘nın provalarına ise çoktan başlanmış. Khemiri, Stockholm doğumlu İsveçli roman ve oyun yazarı. Sami, ”Okudum ve anında aşık oldum” diyor bu metin için. Ortadoğu’da ilk kez B Planı tarafından sahnelenecek oyun sahneye konduğu vakit yeniden mercek altına alınır, ancak şimdiden çok konuşulacak, komik olduğu kadar dokunaklı bir oyunun bizi beklediğini söyleyebilirim.

Oyun alanlarımız daralırken, sahneler kapanırken, suya sabuna dokunan metinlerin önüne engeller konurken, çemberin dışına çıkabilmeyi arzulayan bu taze ekibi takip ediniz sayın okur. Bunu hak ediyorlar.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share