Yasakların ardından Onur Haftası bilançosu ağır oldu

İstanbul, 26 Haziran 2022. Fotoğraf: Erdem Şahin, EPA.

Onur Haftası etkinlikleri, LGBTİ+ bireylerin baskı altında tutuldukları, zorlu yaşam koşullarına itildikleri Türkiye’de kimliklerini gururla taşıdıkları bir direniş pratiği olarak yasaklara rağmen 19 yıldır gerçekleştiriliyordu. Ancak Onur Haftası, Türkiye’de bu yıl hiç olmadığı kadar baskı altında yaşandı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, ODTÜ Rektörlüğü, Gaziantep Valiliği, Çanakkale Valiliği, Datça Kaymakamlığı, Beyoğlu Kaymakamlığı, Kadıköy Kaymakamlığı, Eskişehir Valiliği ve İzmir Valiliği tarafından etkinliklere ilişkin 10 yasak kararı duyuruldu.

Ağır bilanço 

Onur Haftası’na ilişkin yasak politikasının bilançosu da ağır oldu. Kaos GL Derneği’nin hazırladığı derlemeye göre, 20 Mayıs’taki 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’nde 70 kişiyle başlayan gözaltı dalgası katlanarak devam etti. 26 Haziran’da İstanbul’da 373 kişi gözaltına alındı. Bu, son yıllarda İstanbul’da yapılan eylemlerdeki en yüksek gözaltı sayılarından biriydi. 45 günlük süreçte ise toplam 582 LGBTİ+ ve LGBTİ+ hak savunucusu gözaltına alındı.

Kolluk kuvvetleri, İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nü takip etmek isteyen gazetecileri de şiddet kullanarak uzaklaştırdı. Gazeteci Bülent Kılıç ters kelepçeyle gözaltına alındı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Kılıç’ın Bayrampaşa Hastanesi’ndeki sağlık kontrolü sonrası serbest bırakıldığını duyurdu.

İnatçı direniş 

İstiklal Caddesi’ndeki engellenmeyen son Onur Yürüyüşü, 2014’te on binlerce kişinin katılımıyla yapılmıştı. Organizatörler, bu yıl da barışçıl gösterilerin yasaklanamayacağını duyuran bir açıklamayla Onur Yürüyüşü’ne katılım çağrısı yapmıştı. LGBTİ+ bireyler açıkça hedef gösterilirken, can güvenliklerinden endişe etmelerine rağmen, kendi alternatiflerini yaratabilecek güce sahip olduklarını gösterdiler. Yasaklara rağmen sokaklara çıkmayı başardılar, polis güçlerinin şiddetli müdahalesine maruz kalsalar da geleneği sürdürmekten vazgeçmediler. 

Devlet makamlarınca hedef gösterilmelerine, maruz kaldıkları polis şiddetine ve gözaltılara rağmen LGBTİ+’ların verdikleri eşitlik mücadelesi sürüyor.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share