UMO’dan fütüristik aşka dair yeni albüm

Yarı Amerikalı yarı Yeni Zelandalı saykedelik pop neferleri Unknown Mortal Orchestra, üçüncü albümün ayrıntılarını ve gününüze güneş gibi doğacak ilk single “Multi-Love”ı paylaştı.

Grup, “iki senede bir albüm” geleneğini bozmayarak üçüncü albüm Multi-Love’ı 26 Mayıs’ta, babama-albüm-yapsalar-dinlerim kategorisinde yer alan plak şirketi Jagjaguwar etiketiyle piyasaya sunacak. Kendi adlarını taşıyan ilk albüm, II başlığını verdikleri ismiyle müsemma ikinci albümden sonra grup üçüncü albüme “III” başlığını layık görmek yerine aynı zamanda ilk single olan Multi-Love’ı yakıştırmış. Grubun bu U dönüşü tesadüf değil, zira yeni albüm önceki iki albüme göre ziyadesiyle daha majör, daha iyimser, daha “sağlıklı”.

umo-nk
Fotoğraf: Neil Krug

Grubun sesi-yüzü-beyni Ruban Nielson’ın Stereogum’a verdiği röportaja göre, Nielson artık hastane koridorlarında, garip yataklarda sürüklenmek yerine, hayata “fütüristik bir multi-aşk” yaklaşımıyla bakmak istiyor. Ve bu aşk çiçekler, böcekler ve dünya barışına ilişkin hippie saçmalığı bir aşk değil. Alaycı, dik kafalı ve keskin bir aşk. Bu aralar biyomerkezcilikle ve yapay zekayla kafayı bozan Nielson, Hegel okuyarak kafasının karışmasından ve bu kafa karışıklığının ona ilham vermesinden büyük keyif alıyor. Evrenin bir kum havuzu simülasyonundan ibaret olduğuna ve belki de yeryüzünde test ediliyor oluşumuza inanan Nielson, ateizmi çok sıkıcı bulmaya başladığını söylüyor. Sibernetik IQ güçlendirme, serbest enerji ve modüler cinsiyet istiyor, modüler cinsiyetin ne olduğunu bilmiyor ama cümle içinde çok havalı durduğunu söylüyor.

Multi-Love’ın bütün bu “havalı” kavramlar etrafında gelişen bir albüm olacağını düşünürsek, Ruban ve saz arkadaşları belli ki sınırları etrafında gezdikleri tür olan saykedelik pop’un hakkını ziyadesiyle veriyor. Ortalama 35 dakikalık bir astral seyahat vaat eden Multi-Love için 26 Mayıs tarihini Ruban gibi gırtlağınıza dövme yaptırabilir veya UMO’yla Mayıs ayında tam gaz başlayacak turnesinin bir ayağında karşılaşma ihtimalinizi şuradan kontrol edebilirsiniz.

umo_multi_album

Multi-Love Şarkı Listesi

Multi-Love
Like Acid Rain
Ur Life One Night
Can’t Keep Checking My Phone
Extreme Wealth and Casual Cruelty
The World Is Crowded
Stage or Screen
Necessary Evil
Puzzles

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share