Türk Tabipleri Birliği: ‘Utanın!’

2 Haziran 2013 gecesindeki Gezi eylemleri sırasında, protestocular polis şiddettinden kaçmak için Bezmiâlem Valide Sultan Camii’ne sığınmışlardı. Camide yaralılara ilkyardım hizmeti veren, “suçluyu kayırma” ve “camiyi kirletme” suçlamalarıyla yargılanan Türk Tabipleri Birliği üyeleri Dr. Yasemin Erenç Dokudan ve Dr. Sercan Yüksel mahkeme tarafından “camiyi kirletme” suçundan mahkum edildiler. Kararın ardından birliğin yaptığı açıklama ise şöyle:

Yargılanan iki meslektaşımız hekimliğin gereği olarak, her şeyden önce “insan” olarak yardıma muhtaç yaralılara acil tıbbi yardımda bulunmuşlardır.

Sadece yasal olarak değil, evrensel ahlaki değerler bakımından da yaralılara sağlık hizmeti vermek değil tam aksine vermemek suçtur. Yaralılara yardım ederken caminin kirletildiği gibi bir iddia, hele de bunun bir suç olduğu kararı utanç vericidir.

Bu utanç, kararı verenler kadar hasta yaralı demeden toplulukların üzerine öldürücü gazla, gaz fişeğiyle saldırı emri verenler, çocuk yaşlı demeden insanları gaza boğanlar, gözleri çıkarıp kemikleri gaz fişekleriyle parçalayanların, yaşamını yitirmiş çocukları meydanlarda yuhalatanlarındır.

Meslektaşlarımız hekimliklerinin gereğini yerine getirmişlerdir. Çare arayan yaralıların derdine derman olmaya çalışmışlardır. Ellerine sağlık.

Ne güzel ki, hekimler bütün baskılara, hasta bakmayı engellemek için çıkarılan yasalara, hapis tehditlerine karşın hekimliğin gereğini her koşulda yerine getirmektedirler. Gezi’de de, Suruç’ta da, Ankara’da da…

Bu ülkenin her yerinde halkımızın sağlığı için çalışmaya devam edeceğiz.

255 sanıklı Gezi Parkı ana davasında, mahkeme 244 sanığa “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”, “görevliye direnme”, “görevli memura hakaret”, “mala zarar verme”, “kamu görevini usulsüz üstlenme”, “özel işaret ve kıyafetleri usulsüz kullanma” suçlarından 2,5 ay ile 14 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırdı. Bu kişiler arasında yer alan 4 sanık, Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’ni kirlettikleri gerekçesiyle “ibadethaneyi kirletmek” suçundan 10 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, bu cezanın ertelenmesini kararlaştırdı. 7 sanığın tüm suçlardan beraatine, 4 sanığın da savunmaları alınamadığı için haklarındaki dosyaların ayrılmasına karar verdi.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Henry Kissinger ve Vladimir Putin, 2016. Fotoğraf: Alexandra Mudrats, © ITAR-TASS.
daha fazla

Batı’nın Pravda’ları

1970’lerin başında bir Amerikalı ile bir Sovyet hangi toplumun daha özgür olduğunu tartışmaktadır. Amerikalı, birden “Biz en azından…
Total
0
Share