Sosyal meselelere odaklanan bir film seçkisi: ReelLife

LANDFALL (Cecilia Aldarondo, 2020).
LANDFALL (Cecilia Aldarondo, 2020).

Pera Film, UNDP Istanbul Regional Hub ve Columbia Global Centers | Istanbul işbirliğinde hayata geçen ReelLife film programının gösterim ve söyleşilerine ev sahipliği yapıyor.

Hem gündelik yaşantımızda hem de seyirci koltuğunda bilgiye boğulmuş bireyler olsak da bildiklerimizin halen çok kısıtlı olduğunu anlatan seçki, dünyanın farklı yerlerinden, çeşitli sosyal meselelere odaklanan hikayeleri takip ediyor. Program, gösterimlerin ardından gerçekleşecek söyleşiler aracılığıyla izleyicilere daha derin bir anlayış kazandırmayı hedefliyor.

16 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek program kapsamında izlenebilecek filmler; 24 saat açık bir kreşte yolları kesişen karakterler üzerinden çalışma kültürünün yükünü taşıyanlara bakış atan Through the Night (Loira Limbal, 2020), aynı anda ekonomik ve çevresel krizlerle boğuşan Porto Riko’nun güncel portresini çizen Landfall (Cecilia Aldarondo, 2020), ekonomik kalkınma ve çevre arasındaki mücadeleye ev sahipliği yapan Filipinler’in en yeni turizm merkezlerinden birinde geçen Delikado (Karl Malakunas, 2022).


THROUGH THE NIGHT (16 Kasım 2023, 19.00)
Yönetmen: Loira Limbal
ABD, 2020, 76′, DCP, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı

Modern ekonomimizin kişisel maliyeti nedir? Durmaksızın çalışma kültürünün yükünü taşıyanlara bakış atan belgesel, 24 saat açık bir kreşte yolları kesişen iki çalışan anne ve bir çocuk bakıcısını takip ediyor.

Gösterimin ardından yönetmen Loira Limbal, UNDP Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Ilaria Mariotti ve Cinsiyet Eşitliği ve Bütçeleme Uzmanı Özgün Akduran Erol bir söyleşi gerçekleştirecek.

LANDFALL (30 Kasım 2023, 19.00)
Yönetmen: Cecilia Aldarondo
ABD, 2020, 94’, DCP, renkli
İngilizce, İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Kolektif travma ve direnişin portresini sunan belgesel, borç kriziyle boğuşurken güçlü bir kasırgayla yıkıma uğrayan Porto Riko’yu merceğine alıyor. Biri çevresel, diğeri ekonomik bu iki fırtınanın akrabalığını inceleyen film, yerel sakinlerin ve dışarıdan gelen “yardımcıların” ütopik iyileşme arayışlarını bir araya getiriyor.

Gösterimin ardından yönetmen Cecilia Aldarondo ile sosyal bilimci ve kent araştırmacısı Murat Güney bir söyleşi gerçekleştirecek.

DELIKADO (12 Aralık 2023, 19.00)
Yönetmen:
 Karl Malakunas
ABD, Filipinler, Birleşik Krallık, Avustralya, Hong Kong, 2022, 94′, DCP, renkli
İngilizce, Filipince; Türkçe, İngilizce altyazılı

Filipinler’in en yeni turizm merkezlerinden Palawan, kalkınma ve çevre arasındaki mücadeleye ev sahipliği yapan bir tropik adadır. İklim krizinin gölgesinde, üç çevre aktivisti, ülkenin “son ekolojik sınırını” yok etmek isteyen politikacılara ve iş insanlarına karşı mücadele etmektedir.

Gösterimin ardından yönetmen Karl Malakunas, UNDP Yönetim ve Barış İnşası Lideri Robert Bernardo ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi, Ekonomi ve Sürdürülebilirlik uzmanı Begüm Özkaynak ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Size ihtiyacımız var. Buraya kadar geldiyseniz, hatırlatmak boynumuzun borcu. Türkiye gibi geleceği ziyadesiyle belirsiz bir ülkede, elimizden geldiğince nitelikli yayıncılık yapmanın imkanlarını araştırıyoruz. Güvenilirliğini küresel ölçekte yitirmiş medya alanında hâlâ iyi işler çıkarılabileceğini göstermek istiyoruz.

Bağımsız yayıncılığı desteklemeniz bizim için çok değerli. vesaire’nin dağıtımının sürekliliğinin sağlanmasında ve daha geniş kesimlere ulaşmasında okurlarımızın üstlendiği sorumluluk özel bir anlam taşıyor. vesaire’yi tek seferliğine veya düzenli desteklemek için patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share