Sosyal medya kendinizi değersiz hissetmenize neden olabilir

Akademik çevreler aslında “sosyal medya” hakkında pek olumlu düşünmüyor. Geçen yıl yayımlanan birçok akademik araştırmanın sosyal medyaya ilişkin neredeyse her şeyi ağır biçimde eleştirdiğine tanık olduk. Mesela Facebook’un sizi mutsuz ettiğini iddia eden bu araştırma veya selfie çekenlerin bir grup gösteriş meraklısı narsisist psikopatlar olduklarını söyleyen bu araştırma. Geçtiğimiz Mart ayında yayımlanan bir başka araştırma ise sosyal medya kullanımı ile “ahlaki sığlık” arasında açık bir bağlantı buldu.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bu çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Penn State Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre selfie’lere fazla maruz kalmak sizi sefil ve değersiz hissettirebiliyor, özsaygınızı ve hayata dair memnuniyetinizi azaltarak kendinizi çaresiz ve değersiz hissetmenize neden olabiliyor.

Telematics and Informatics Journal’da yayımlanan araştırma sosyal medyada paylaşım yapmaktan ziyade izleyici olmayı seçenlerin akıl sağlıklarını riske attıklarını gösteriyor. Bu durumdan kaynaklanması olası özgüven yitimi ve tatminsizlik duygusu, bireyin popüler olmakla gibi bir arzusu varsa daha da güçlü hâle geliyor.

Araştırma, bu durumun selfie’yi paylaşan değil selfie’lere maruz kalan insanlarda görüldüğünü özellikle vurguluyor. Araştırmacılardan Ruoxu Wang, “Sonuçlar selfie’lere maruz kalan insanların özsaygılarını yitirmeye başladıklarını ve bu durumun yaşamsal tatminlerini azalttığını gösteriyor. Selfie paylaşmak ile özsaygı veya yaşamsal tatmin arasında ise bir dikkate değer bir bağlantı bulunmuyor,” diyor.

Ruoxu Wang ve Fan Yang çevrimiçi bir anket aracılığıyla 275 kişiyi test etti. Gerileme analizi ve yapısal denklik modeli uyguladıkları verilerin selfie’lere daha çok maruz kalan insanlar üzerinde yoğunlaştığını keşfettiler. Grup fotoğraflarının ise tam tersi bir etki yarattığı, bu fotoğraflara daha sık maruz kalanların özsaygılarının ve yaşamsal tatminilerinin yüksek olduğu gözlemlendi.

Araştırma, selfie’lere bakmanın “yukarı doğru bir sosyal karşılaştırma” olduğunu, insanların kendilerini onlardan “daha iyi” olduğunu düşündükleri insanlarla kıyaslamaya teşvik ettiği sonucuna varıyor.

Fan Yang ise sosyal medya kullanımına ilişkin “temel endişemiz birçok genç insanın sosyal medya kullanımının potansiyel tehlikelerinin farkında olmamaları, zira sosyal medya davranışlarıyla ilgili haddinden fazla olumlu düşüncelere sahipler. Sosyal medya kullanımının sağlıklarına dair olumsuz sonuçları olabileceğini bilmeye ve sosyal medyayı avantajlarına kullanmaya ihtiyaçları var” diyor.

Kaynak: Dazed and Confused

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share