Salvador Dali’nin yemek kitabı yeniden basılıyor

Sanat tarihinin ayrıksı efsanelerinden Salvador Dali, resim, sinema ve modanın yanı sıra aşçılık ile de ilgileniyordu. Henüz 6 yaşındayken aşçı olmak istediğini açıklamıştı. Bu hayalini 1973’te basılan Les Diners de Gala (Gala ile Akşam Yemeği) adlı yemek kitabıyla kısmen gerçekleştirdi. Kitabında, yemeğin hayatındaki yerini “Ağız, felsefi bilgiyi kavramak için en iyi aracımızdır,” diye tanımlayacak kadar ileri gitti. Salvador Dali söz konusu olduğunda, “ileri gitmek” elbette abartılı bir rutinden ibaret kalıyordu: “Tiksinti duygusu benim soframın daimi bekçisidir, yemeklerimi layıkıyla gözleyerek beni malzeme seçerken dikkatli olmaya zorlar.”

dalilesdinersgalacookbook7

dalilesdinersgalacookbook6

Les Diners de Gala, Dali ve eşi Gala’nın düzenlediği müsrif akşam yemeği partilerinden ilhamla oluşturulmuş gerçeküstü illustrasyonlar, gravürler ve tariflerle doluydu. Misafirlerin kostüm giymek zorunda olduğu ve yabani hayvanların masanın etrafında dolandığı bu partiler ziyadesiyle acayip ve gösterişli etkinliklerdi. Gerçeküstü fikirlere büyük olanaklar tanıyan yemek partilerinden birinin görüntülerini aşağıdaki 1941 tarihli videoda izleyebilirsiniz.

Alman yayıncı Taschen ise vaktiyle büyük ilgi görmüş ve yalnızca 400 orijinal kopyası kalmış kitabı yeniden yayımlamaya karar verdi, ön siparişleri almaya başladı. Henüz Türkçesi olmayan kitaptaki 136 farklı tarif arasında “Istakoz Çorbası”, “Şekerlemeli Çam Kozalakları”, “Kurbağa Etli Börek” ve “Casanova Kokteyli” gibi Dali’ye özgü “tuhaf” yemekler bulunuyor. Üstelik birçoğu evde deneyebileceğiniz tarifler. Kitabın bir bölümü ise tamamen afrodizyaklara ayrılıyor. Sayfaların arasına erotizmin ve kanibalizmin sızdığını söylemeye gerek var mı? Elcevap: Yazan ve çizen Salvador Dali ise elbette hayır. Dali zaten şöhretini bütünüyle bu eksantrikliğine borçluydu, hedonizm sularında yüzmekten de bıkmıyordu. Allah ıslah etsin.

“Les diners de Gala bütünüyle damak zevklerine adandı. Eğer yemek yemenin zevklerini bir tür cezaya dönüştüren kalori-sayanlar tarikatının müritlerinden biriyseniz, bu kitabın kapağını bile açmayın. Size fazla canlı, fazla agresif ve ziyadesiyle münasebetsiz gelecektir.” —Salvador Dali

Kaynak: MyModernMet

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share