Sayısız hit şarkısıyla ve gizemli imajıyla pop müzik tarihinin en büyük ikonlarından biri hâline gelen Prince, 21 Nisan’da Minneapolis’te hayatını kaybetti. 7 Grammy’nin yanı sıra Oscar ve Altın Küre ödülleri de bulunan müzisyen, 57 yıllık ömrüne dördü son bir buçuk yılda olmak üzere 39 albüm sığdırdı. Bugüne dek 100 milyondan fazla albüm sattı, dahası, kuşağının en iyi gitaristlerinden biriydi.

Spiegel & Grau yayınevi geçen ay hakkında çok az şey bilinen müzisyenin anılarını 2017 yılında yayımlayacağını duyurmuş, Prince de “Hatırladığım ilk şeylerden yazmaya başlıyoruz” demişti. Madem biyografi yarıda kaldı, bildiklerimizle yetinelim:

 • Prince, “Funk Machine” adlı ilk şarkısını 7 yaşındayken yazdı. İlk grubu ise “Grand Central” adını taşıyordu.
 • 10 yaşındayken James Brown ile sahnede dans etti. 1985 yılında MTV’ye “Üvey babam beni sahneye bıraktı ve bir koruma görevlisi tarafından indirilene dek orada kaldım” demişti. Daha sonra, 1983’te hem James Brown hem de Michael Jackson ile dans edecekti.
 • Gençken Joni Mitchell’ın iflah olmaz bir hayranıydı. Mitchell’a kalplerle dolu bir mektup da yazdı.
 • 19 yaşındayken ilk üç albümünün prodüktörlüğünü Earth Wind and Fire’dan Verdine White’ın üstlenmesi için baskıya maruz kalınca CBS’ten gelen teklifi reddetti. Daha sonra Warner Bros. ile anlaşma imzaladı ve kendi prodüktörlüğünü yaptı. Prince, Morris Day, Jimmy Jam ve Terry Lewis’ten oluşan The Time grubunun ilk albümünün prodüktörlüğünü bu sayede yaptı. Albüm öncesinde sayısız prova gerçekleştirilmesine rağmen, Prince bütün enstrümanları bizzat kendi çaldı ve kaydetti.
 • 1978’de For You adlı ilk albümünü yayımlandığında henüz 20 yaşındaydı.

  Genç Prince, 1980'ler. Fotoğraf: The Telegraph

  Genç Prince, 1980’ler. Fotoğraf: The Telegraph

 • Prince, hem film (Purple Rain), hem albüm (Purple Rain), hem de single (“When Doves Cry”) ile ABD listelerinde bir numaraya yükselebilen The Beatles dışındaki yegane isimdi.
 • Tüm zamanların en büyük R&B hitleri arasında yer alan “When Doves Cry” şarkısında bas gitar yoktu.
 • 1980’lerde tüm müzik videolarını kendi yönetti. “When Doves Cry” klibini yönetmek için işe alınan Larry Williams, çekimler süresince bir dergi yığınıyla set dışında oturmuştu.
 • “Kiss” adlı şarkısını aslında The Revolution grubundan Brown Mark and Bobby Z.’nin yan grubu Mazarati’ye vermişti. Ancak ikilinin şarkıya yaptığı ekleme nedeniyle vazgeçti ve şarkıyı geri aldı.
 • “Nothing Compares 2 U” şarkısını The Family için yazdı, ancak şarkıyı dünya genelinde popüler hale getiren Sinead O’Connor oldu.
 • Madonna’nın “Like A Prayer” şarkısının kaydında gitarı Prince çaldı, ancak albümde adı geçirilmedi.
 • Michael Jackson “Bad” şarkısını Prince ile duet yapmak üzere yazmıştı, ancak Prince şarkının sözlerinden, bilhassa da “Your butt is mine” şeklindeki açılış dizesinden hoşlanmadığı için Jackson’ın teklifini reddetti.
 • 1997 yılında Yehova Şahidi olunca konserlerinde kullandığı cinsel içerikli malzemelerden vazgeçti ve cinsel içerikli şarkı sözleri yazmaktan kaçındı.
 • Kullanılmamış şarkılarından ve videolarından oluşan dev arşivini Paisley Park’taki stüdyosundaki “The Vault” adlı deposunda saklıyordu. 1990’ların ortalarından itibaren gelirleri azalmaya başlamış olmasına rağmen stüdyosunu elden çıkarmadı ve yılda 500 bin dolar harcayarak her an kayıt yapmaya hazır bir stüdyo da Los Angeles’ta tuttu.

Hamiş: Prince 2008’deki Coachella festivalinde Radiohead’in “Creep” şarkısını yorumlamıştı, ölümünün ardından ilk kez yayınlanan videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynaklar: BBC Türkçe, BuzzFeed