Planet Earth belgeseli ekranlara dönüyor

BBC’nin büyük beğeni toplayan belgesel serisi Planet Earth, üçüncü bölümüyle ekranlara dönüyor. David Attenborough’un seslendirdiği Planet Earth III, dünyanın en büyük yaşam alanlarını ve bu habitatlarda yaşayan olağanüstü hayvanları keşfettiği yepyeni 8 bölümüyle Pazar günleri BBC Earth kanalında ekranlara geliyor.

Dünyanın en uç köşelerindeki heyecan verici hikayeleri izleyiciyle paylaşan seri, her bölümünde kıyılar, denizler, okyanuslar, ormanlar gibi habitatları konu alarak dünyadaki tüm yaşam alanlarını kapsıyor ve ekosistemleri koruma mücadelelerine yer veriyor. Çekimi yaklaşık 5 yıl süren Planet Earth III, dünyanın ve yaşamın harikalarını ortaya çıkarmak için hafif insansız hava araçları, yüksek hızlı kameralar ve uzaktan kumandalı derin deniz dalgıçları gibi teknolojileri kullanarak el değmemiş ormanlardan en karanlık mağaralara kadar görülmemiş manzaraları ekranlara taşıyor. İlk serinin yayımlanmasının üzerinden neredeyse 20 yıl sonra bilim, teknoloji ve dünyamızın nasıl değişip geliştiği gözler önüne seriliyor.

Her serisinde izleyiciyi dünyanın farklı bir güzelliğiyle bir araya getirmeyi amaçlayan Planet Earth serisinin ilki, dünyanın hayranlık uyandıran görüntüsüne tanık olmak ve izleyiciyi insan eli değmemiş vahşi doğa alanlarına götürmek üzerineydi. Planet Earth II, izleyiciyi hayvanlarla yakın bir bağ kurmaya, onların yanında olmaya, zaferlerini ve mücadelelerini deneyimlemeye yönelikti. Serinin sonuncusu Planet Earth III’ün her bölümü el değmemiş ortamları, olağanüstü hayvanları ve hayatta kalmak için geliştirdikleri stratejileri gözler önüne sererek dünyaya yepyeni bir perspektiften bakıyor.

İngiliz yayıncı ve doğa tarihçisi David Attenborough, “Planet Earth’ün yeni serisinde en şaşırtıcı vahşi yerlere seyahat ediyor, gizemli yaratıkları görüyor, nadir bulunan muhteşem harikalara tanık oluyor ve nefes kesici hayvan dramlarını gözler önüne seriyoruz. Dünyamız, Darwin’in zamanından bu yana tanınmayacak şekilde insanlar tarafından dönüştürüldü ve değişen dünya bizi şaşırtmaya devam ediyor. Değişen dünyada hayvanların karşılaştıkları zorluklardan kurtulmak için yeni düzene nasıl olağanüstü şekillerde uyum sağladıklarını göreceğiz. Tarihimizin bu kritik döneminde dünyaya artık yeni bir gözle bakmalıyız,” ifadeleriyle serinin önemini vurguluyor.

Size ihtiyacımız var. Buraya kadar geldiyseniz, hatırlatmak boynumuzun borcu. Türkiye gibi geleceği ziyadesiyle belirsiz bir ülkede, elimizden geldiğince nitelikli yayıncılık yapmanın imkanlarını araştırıyoruz. Güvenilirliğini küresel ölçekte yitirmiş medya alanında hâlâ iyi işler çıkarılabileceğini göstermek istiyoruz.

Bağımsız yayıncılığı desteklemeniz bizim için çok değerli. vesaire’nin dağıtımının sürekliliğinin sağlanmasında ve daha geniş kesimlere ulaşmasında okurlarımızın üstlendiği sorumluluk özel bir anlam taşıyor. vesaire’yi tek seferliğine veya düzenli desteklemek için patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share