Orhan Veli’nin kayıp bir şiiri ortaya çıktı

Şiire “kasket” giydiren “açık hava ozanı” Orhan Veli’nin hiçbir kitabında yer almayan “Ölümüm” başlıklı unutulmuş bir şiiri, yaklaşık 60 yıl sonra yeniden ortaya çıktı. Efdal Sevinçli, şiiri aylık edebiyat dergisi Varlık‘ın Ocak sayısında, “Edebiyatımızda saklanan belgeler, bilgiler” köşesinde paylaştı.

Şiir, Orhan Veli’nin ölümünden sekiz yıl sonra, sanat gazetesi Köprü’nün, 1 Aralık 1958 tarihli beşinci sayısında “Orhan Veli’nin ölüm yıldönümü dolayısiyle şimdiye kadar hiçbir yerde yayımlanmamış bir şiirini sunuyoruz” başlığıyla yayımlanmış.

Şiir, Orhan Veli’nin Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Bütün Şiirleri’nin son baskı düzeni içinde, “Kitaplarına Girmeyen Son Şiirleri” başlığı altında toplanan şiirleri içinde de yer almamıştı.

ÖLÜMÜM

O sabah alnımda iki ter damlası konuşacak
Yorgun olarak öldüğüme dair
Benim Yeni Sabah’ı bir başkasına verecek gazeteci Yusuf
İskele kahvesinde çayım soğuyacak
İlk vapur yolcuları arasında olmadığımın farkında bile olmıyacaklar
Lâz müezzin hakkımda salâ verecek
İmam bildiğini okuyacak
Bozuk düzen makamından
Hiç Çamlıca kuşbaşı kar yağarken ölünür mü diyen
Yarıdan fazlası abdestsiz cemaatim olacak
Ve hepsi de
İyi biliriz diye yalan söyliyecekler
Ertesi sabah Cumhuriyet’te sülâlem sayılacak
Müessif bir irtihal denmiyecek
Ve nihayet
Başı boş hayatım gibi
Başı boş mezarım da taşsız kalacak.


Kayıp şiirin edebiyat çevrelerinde geniş bir yankı uyandırmasının ardından Efdal Sevinçli’nin iddiasına eski milletvekili ve yazar Kemal Anadol’dan itiraz geldi. Anadol, şiirin Fahri Erdinç’e ait olduğunu ve Şen Olasın Halep Şehri (1945) adlı kitapta yer aldığını belirtti. Yazarın odatv.com’a yaptığı açıklamaya buradan erişebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share