Nihil Piraye önemli iki konuya parmak basıyor: Uçaklar ve Elmalar

Nihil Piraye 7 tekliden oluşan silsileleri Değildir‘in ikinci ayağı Uçaklar ve Elmalar‘ı bugün yayınladı. İlk tekli “Evde Kimse Yok”ta olduğu gibi, klip Tunahan E. Bilgin tarafından yönetilmiş. Uçaklar ve Elmalar‘da Değildir serisinin ve Nihil Piraye’nin bu seri ile girdiği yeni yolun, yeni tınının izleri daha sarih bir biçimde kendini belli ediyor.

İlk tekli ile beraber Temmuz ayında ettiğimiz sohbette bahsettikleri gibi hikâye adım adım tamamlanıyor. Evde Kimse Yok‘ta olduğu gibi ikinci teklide de şarkıya dair münferit bir anlatı ile beraber, 7’lik bir bütünün parçaları olduğunu da hatırlamak gerek.

Klipte başrolde mavi bir Serçe görüyoruz. Uçak olma hayalleri peşinde Murat 124 model bir araba. Müthiş bir naifliği var anlatının. Uçak olamasa da uçak olabilmek önemli zira. Naifliğinden ziyade serinin ismi ile beraber düşünüldüğünde, izninizle bağlamı da keyfimize göre bir parça bükersek tatlı bir Rene Magritte referansı akla geliyor: “Bu bir uçak değildir.”

Bununla beraber klibin genel görselliği, özellikle renklerinden de oldukça etkilendiğimi söylemem gerek. Bir önceki klipteki estetiğe yakın ancak bu sefer daha anlatı bazlı biraz daha akışkan bir şekilde şarkı zerk ediliyor. Şarkıyı kliple birlikte dinlemenin, hikâyeye değer kattığı işlerden biri gibi görünüyor. Her ne kadar grubun vokali Berk Sivrikaya müziği sek tüketmeyi ve tükettirmeyi sevdiğini söylese de ben “Uçaklar ve Elmalar”daki gibi uyumlara son derece varım.

Tüm hikâyeyi öğrenmek için ise diğer 5’ini beklememiz gerekecek. Temmuz ortası gelen ilk tekliyle başlayan seriyi, ilk etapta Aralık ayında sonlandırmak istediklerini söyleyen grup hâlâ aynı fikirde midir bilmiyorum, zira bu tempoyla 3 ayda 5 tekli çıkarmaları gerekecek, ya da hikâye başta düşünüldüğünden daha geç nihayete erecek. Ancak endişe etmeyin, böyle bekleyişler iyidir, ritüele değer katar. Bu sırada şarkıyı Spotify ve iTunes‘tan zevkle dinleyebilir, bir önceki tekli “Evde Kimse Yok”un klibi için buraya, Nihil Piraye ile Temmuz’da ettiğimiz Değildir’in başlangıç sohbeti için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share