Müzikal yeteneğiniz ile gaipten sesler duyma ihtimaliniz ters orantılı

corpus collosum
corpus collosum

University of Liverpool tarafından yayımlanan bilimsel dergi Schizophrenia Research’te çıkan bir makale, bireylerin işitsel halüsinasyona yatkınlıkları ve müzikal yetenekleri arasında beyin yapısı üzerinden bir bağlantı ortaya çıkardı.

Daha önce yapılan çalışmalarda müzisyenlerin beyinlerinin corpus callosum adı verilen, sol ve sağ beyin lobunu birbirine bağlayarak iki hemisfer arasındaki iletişimi sağlayan kalın sinir liflerinden oluşan bölümünün beyaz madde bakımından daha yoğun olduğu University of Auckland’dan Lucy Patston önderliğinde bir ekip tarafından ortaya konmuştu. Harvard Medical School’dan Profesör Martha E. Shenton ve meslektaşları, işitsel sözlü halüsinasyonlar yaşayan psikozlu bireylerin corpus callosum’larının yapılarında bozulmalar gözlemlemişti.

University of Liverpool Psikoloji Bilimleri bölümünden Amy Spray’in başını çektiği araştırma grubu, 18-63 yaşları arasında 38 sağlıklı bireyin halüsinasyon eğilimleri ve müzikal yatkınlıklarını detaylı MR taramaları vasıtasıyla inceledi.

Corpus Callosum

Araştırmacılar, müzikal yatkınlıkları yüksek olan bireylerin halüsinasyona eğilimlerinin daha düşük olduğunu gözlemledi. Bu sonuca beyinde fiziksel olarak corpus callosum’un müzikal yetenekleri yüksek insanlarda daha yoğun ve sağlıklı, halüsinasyona teşne insanlarda ise daha zayıf olduğu gözlemi üzerinden varıldığı görülüyor. İstatistiki analizler de konunun corpus callosum’un mikro yapısıyla ilintili olduğunu gösteriyor.

Araştırma ekibinden Amy Spray, çalışma hakkında “bu bulguların önemli klinik sonuçları olabilir. Eğer müzikal yetenek corpus callosum’un beyaz madde yapısını güçlendiriyorsa, halüsinasyon eğilimine karşı müzik eğitimiyle savaşmak mümkün olabilir”, diyor. “Psikozlu bireylerin müzik eğitimine nasıl tepki verdiğine dair araştırmalar yapılmalı.”


Kaynak: Spray, A., Beer, A., Bentall, R., Sluming, V. and Meyer, G. (2017). “Relationship between hallucination proneness and musical aptitude is mediated by microstructure in the corpus callosum”. Schizophrenia Research.

DOI: https://doi.org/10.1016/j.schres.2017.11.024

1 Yorum
  1. Bununla ilgili osmanlı zamaninda psikolojik hastalikli bireylerin tedavi edildigi müzik odalari oldugu biliyorum.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share