Müzik dünyasında güzel şeyler oluyor

Serdar Ortaç’ın “Hepi topu 7 nota var, kaç ayrı beste yapılabilir ki?” aforizmasına rağmen, cüzdanıyla değil yeteneğiyle ve duygusuyla müzik yapan birileri var. Ve bu insanlar bu 7 nota ile birkaç kopyala-yapıştır kombinasyon üretmek yerine özgünlüğü öncelik belirleyen, utanmadan sıkılmadan yepyeni sound’lar ortaya koyan müzisyenler. Üstelik müziği çok seven teknoloji sağ olsun, her geçen gün çok daha “yeni” işlerle karşılaşıyoruz. İster yeryüzünün kronik depresyonuna verin, ister Merkür retrosuna, 2014 her nasıl olduysa bu açıdan oldukça kısırdı. Ancak 2015 hızlı başladı. Sene içinde yeni albüm yayımlayan/yayımlayacak büyük isimler bir kenara, bir de kıyıda köşede kalmış, adı sanı duyulmamış, 20’li yaşlarının baharında, kafası oldukça açık yeni müzisyenler var. Son birkaç aydır döne döne dinlediğim, gözlerimi şaşı beş, kulaklarımı bayram ettiren bu grupların birkaçı aşağıda alfabetik olarak sıralı. Viva la Soundcloud!

Atlas Bound
Movement seven bunu da sevdi.

Türünü soul electronica olarak belirleyen ikili, son birkaç yıldır iyi müziğin seri üretim başkenti Avustralya’da ikâmet ediyor ve “Cut Copy çağını değiştirmeye çalışıyorlar”. İlk EP yolda.

Eyedress
Toro Y Moi seven bunu da sevdi.

https://soundcloud.com/eyedress/when-im-gone-feat-georgia

Eyedress, garaj rock grubu Bee Eyes’ın gitaristi Idris Vicuna’nın solo projesi. İsminin çağrışımlarına ve Kızılderililere benzerliğine aldanmayın, Türklükle alakası yok, kendisi Filipinli. Hipster kutsal kanalı Noisey’nin sponsor olduğu ‘Teen Spirits’ video’su ile dikkatleri üzerine toplayan Eyedress’in Tumblr hesabı da oldukça takip edilesi.

Gateway Drugs
Washed Out seven bunu da sevdi.

Moog sağ olsun hayatımıza giren synthesizer, başlı başına bir türün yaratıcısı. 80’lerde yıldızı parlayan bu tür synth-pop’un son bayrak taşıyıcıları ise egzotik Cape Town’da ikâmet eden Gateway Drugs. İlk albümü Dare Tonight’ı henüz yayımlayan grubun elinden Red Bull Cape Town Stüdyoları tutmuş.

Gengahr
Vampire Weekend seven bunu da sevdi.

Listedeki diğer gruplara kıyasla biraz daha popüler ve şanslı olan Gengahr, Transgressive Records ile çoktan anlaşmasını sağlamış Londralı bir grup. Grubun şanslı oluşunun sebebi elbette ki iyi müzik sektörünün başkenti Londra’da ikâmet ediyor oluşu. Bu sayede grup henüz bir EP bile yayımlamamışken, bütün yaz festivallerinin line-up’larına ismini şimdiden yazdırdı bile.  Bir feel-good movie izlemişsiniz hissiyatı uyandıran Gengahr sizi pişman etmeyecek.

Giraffage
XXYYXX seven bunu da sevdi.

San Franciscolu 23 yaşındaki Charlie Yin’in projesi olan Giraffage da listedeki diğer isimlere nazaran müzik dünyasındaki pozisyonunu belirlemiş gibi. Yola sağ bek olarak başlayan ancak XXYYXX ortasıyla attığı ‘Even Though’ golüyle artık electro ve dream-pop dünyasının gözde forvetlerinden biri olan 23 yaşındaki sanatçı Fool’s Gold ile anlaşmalı ve şimdiden iki albüme sahip.

Made In Heights
Little Dragon seven bunu da sevdi.

Sonunda aya ulaşmayı başardıklarında geriye baktılar ve evi ne kadar özlediklerini fark ettiler. En azından Facebook sayfalarında böyle söylüyorlar. Müzikleri de aynısını hissettiriyor. Her şeyden uzaklaşıyorsunuz, ancak unuttuğunuzu sandığınız şeyleri ne kadar özlediğinizi fark ediyorsunuz. Seattlelı DJ ve prodüktör olan Sabzi ve Kelsey Bulkin’den oluşan ikili, artwork’leriyle de oldukça dikkat çekiyor.

Mr Twin Sister
Beach House seven bunu da sevdi.

Chill wave ve dream pop etiketlerini hiç çekinmeden yapıştırabileceğimiz Mr Twin Sister, yola Twin Sister olarak çıkan Long Island’lı bir grup. İsim değişikliklerinin peşinden yayımladıkları kendi adlarını taşıyan albümle kendilerini gerçekleştirdiler, Kendrick Lamar’ın bir parçalarından sample kullanmasıyla sahnede iyice görünür oldular.

NZCA/LINES
M83 seven bunu da sevdi.

Londralı Michael Lovett, pop-rock grubu Your Twenties ile boşandı ve ortaya NZCA/LINES çıktı. Electro-pop’un hakkını layığıyla veren NZCA/LINES da Noisey’nin elinden tuttuğu güzelliklerden sadece biri.

Oh Wonder
HONNE seven bunu da sevdi.

İlk albümünü Eylül ayında yayımlayacak olan ikili, 2015 boyunca her ay bir şarkı yayımlama disipliniyle hareket ediyor ve takipçilerini kendine her geçen gün çok daha fazla bağlıyor. Downtempo ve indie-pop etiketlerini kendine yakıştırarak giyen grup şu an nefes almadan üretmekle ve konser vermekle meşgul.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share