Michelin Rehberi’ne İzmir ve Bodrum da ekleniyor

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemi MICHELIN Rehberi‘nin müfettişleri, bu yıl İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Bodrum’u da mercek altına alıyor. Bu iki turistik bölgenin rehbere dahil olması, Türkiye’nin zengin bir gastronomi destinasyonu olduğunu hatırlatıyor. İzmir ve Bodrum restoran seçimleri, İstanbul seçimleriyle birlikte 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da yapılacak törenle duyurulacak.

Ege ve Akdeniz mutfak geleneklerinin yanı sıra yöresel lezzetleri de barındıran İzmir ve çevresi, şarap rotalarından Urla da dahil olmak üzere, gastronomi anlamında geniş seçenekler sunuyor. Gastronomik ve yeni moda restoranlardan modern kafelere, geleneksel ve popüler yemek mekanlarına kadar İzmir, yemek çeşitliliğiyle en az İstanbul kadar parlıyor. Genellikle geçmişin mirasını modern bir şekilde yorumlamaya hevesli genç şefler tarafından işletilen çok sayıda restoran Ege lezzetleri, taze balıklar ve zengin meze çeşitleri sunuyor.

Türkiye’nin en popüler turizm beldelerinden Bodrum da otantik ve deniz lezzetleriyle parlayan Türk restoranlarının yanında Asya ve İtalyan mutfaklarının popüler olduğu ve dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranların karışımıyla öne çıkıyor.

İlk kez 2022’de yayımlanan MICHELIN Rehberi İstanbul, Türkiye en büyük metropolünün gastronomik potansiyelini ve mutfak çeşitliliğini açığa çıkarmış, 5’i MICHELIN Yıldızlı (1 İki MICHELIN Yıldızlı ve 4 Bir MICHELIN Yıldızlı restoran) 1 MICHELIN Yeşil Yıldız ve 10 Bib Gourmand olanlar da dahil olmak üzere toplamda 53 restoranı önermişti. MICHELIN Rehberi İstanbul, gastronomik bistrolardan lüks restoranlara ve geleneksel restoranlara kadar farklı türdeki restoranlara ışık tutmanın yanı sıra, çeşitli mevsime özgün tatları ve spesiyaliteleri de gözler önüne serdi.

Size ihtiyacımız var. Buraya kadar geldiyseniz, hatırlatmak boynumuzun borcu. Türkiye gibi geleceği ziyadesiyle belirsiz bir ülkede, elimizden geldiğince nitelikli yayıncılık yapmanın imkanlarını araştırıyoruz. Güvenilirliğini küresel ölçekte yitirmiş medya alanında hâlâ iyi işler çıkarılabileceğini göstermek istiyoruz.

Bağımsız yayıncılığı desteklemeniz bizim için çok değerli. vesaire’nin dağıtımının sürekliliğinin sağlanmasında ve daha geniş kesimlere ulaşmasında okurlarımızın üstlendiği sorumluluk özel bir anlam taşıyor. vesaire’yi tek seferliğine veya düzenli desteklemek için patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share