Metalaşan kentin çöküşü

Kentleşme ve nüfus büyümesi eğilimlerini inceleyen şehir planlamacısı Constantinos A. Doxiadis’in kaçınılmaz bir son olarak gördüğü gezegen-şehri tanımlamak ortaya attığı bir terim olan “Ekümenopolis“, İmre Azem‘in 2011 yapımı aynı adlı belgeselinde İstanbul’un her an artarak çevre illeri de yutmaya başlayan nüfusunu ve projelerini nitelemek için kullanılmıştı.

İmre Azem, AKP’nin 12 yıldır yürüttüğü neoliberal politikalar-inşaat odaklı büyüme sistemi-yeni politik manevralar döngüsünü anlatmak için çektiği kısa belgesele ise “Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü” adını vermiş. Goethe Enstitüsü’nün “Bu Kent Kime Ait?” başlıklı konferansı için hazırlanan, bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini yatağında dev bir şantiyeye dönüşmüş olarak bulan şehri (bkz: kentsel dönüşüm) ve mega projeler aracılığıyla güvenliğimiz pahasına yaşam alanlarımızın metalaştırılmasını gösteren bu videoyu izlemeyi ve paylaşmayı ertelemeyin.

Mücella Yapıcı, Mustafa Sönmez, Ayşe Çavdar, Şadi Çıta ve Mediha Berk’in röportajlarla katkıda bulunduğu belgeselde değinilenlerin kısa bir özeti için 6 Eylül 2014’te inşaatındaki asansörün 33. kattan yere çakılmasıyla 10 işçinin ölümüne neden olan Torun Center projesinin “modern hayatın tüm taleplerine cevap verebilecek” özelliklerini buradan inceleyebilir, “görkemli” reklam filmini buradan izleyebilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

BENZER YAZILAR
daha fazla

Fasa Fiso’nun düşündürdükleri

Umberto Eco’ydu sanırım, yazarların sadece alışveriş listelerini kendileri için yazdığını söylüyordu. Hâlâ hayatta olan popüler bir ismin otobiyografisi…
daha fazla

Zamanı çağırmak

İnsan yeteri kadar ve yalnız kendi kendine konuşursa, yağan yağmurda bile kendisinin payı var sanıyor. Belediyenin çay bahçesindeyiz.…
sayın okur, bir maniniz yoksa sizi de bekliyoruz. vesaire’nin eski ve yeni yazılarından itinayla derlediğimiz tematik bültenleri her pazar sabahı okumak için şimdi abone olunuz: ve'posta.
KAYDOL
Total
0
Share