Meşhur Rönesans resimleri canlandı

0   +   7   =  

ABD’li fotoğraf sanatçısı Freddy Fabris, fotoğraflarıyla Rönesans resminin ustalarına saygı duruşunda bulunabileceği bir şeyler yapmayı hep istemişti. Lakin bunu nasıl yapacağını Orta Batı eyaletlerinin birinde eski bir araba tamircisini tesadüfen bulana kadar bilmiyordu. Bu rastlantı, araba tamircilerinin meşhur tabloları yeniden canlandırdığı harikulade bir fotoğraf serisine dönüştü.

Fabris, resimleri fotoğrafa dönüştürme işinin üstesinden gelmeyi uzun süredir arzuladığı bir zorluk olduğunu belirtiyor. “Orijinal resimlerin görünümlerini ve hislerini korumayı istiyordum, ama özgün versiyonlara yeni bir katman ekleyecek kavramsal bir müdahaleyi ortaya çıkarmam gerekiyordu.”

Fotoğraflar için Leonardo da Vinci’den “Son Akşam Yemeği”, Rembrandt’tan “Anatomi Dersi” ve Michalengelo’dan “Adem’in Yaratılışı” resimlerini seçildi. Resimler özgün bağlamlarından bütünüyle koparılmış olmalarına rağmen, fotoğraflarda özniteliklerini korumaya devam ediyorlar.

“Son Akşam Yemeği”, Freddy Fabris

“Anatomi Dersi”, Freddy Fabris

Rönesans, Freddy Fabris

“Adem’in Yaratılışı”, Freddy Fabris

Ayrılmayın. Bu seride Fabris’in Rembrandt’tan aldığı ilhamla çektiği portreler de var.


Kaynak: Huffington Postsayın okur, gönüllü yayıncılığın velinimetlere ihtiyacı olacağını biliyorduk. yazılarımızı okuduğunuz, beğendiğiniz, paylaştığınız için müteşekkiriz. vesaire için maddi destek de sunmak isterseniz, ziyadesiyle minnettar olacağız.