Louis C.K. ve kısa filmleri

Kendi hayatından esinlenerek yarattığı dizi Louie ile ünlenen komedyen Louis C.K, 1993-1999 yılları arasında çektiği dokuz kısa filmi YouTube kanalından yayınladı. Bazılarında gerçek adı olan Louis Szekely’yi kullandığı bu filmlerin hepsinde Louie‘ye ilham veren parçalar bulmak mümkün. Filmlerin görüntü yönetmeni, aynı zamanda Louie‘nin ve Louis C.K.’in bütün stand-up gösterilerinin görüntü yönetmenliğini de yapan Paul Koestner. Aslen editör olan Nick Smith de bu filmlerin yapımcısı. Müzikler ise Conan O’Brien’ın programının trompetçisi Mark Pender imzası taşıyor.

Searching for Nixon: Adından da anlaşılabileceği gibi film, başkan Richard Nixon’ı arayan bir kadınla ilgili. Kadını, Louis C.K’in gerçek hayattaki eski eşi Alix Bailey canlandırıyor. Filmde ayrıca Louie‘nin jeneriğindeki metrodan çıkış anının çok benzerini, farklı bir metro durağında görüyoruz. “Bu meyvede Nixon yok!” repliği ise absürd komedinin doruk noktalarından biri. Louis C.K yıllar sonra Oh My God isimli stand-up gösterisinde de Nixon’dan bahsediyordu.

Persone Ne’ll Aqua: Eski İtalyan filmlerinin “anlamsızlığı”nın bir parodisi niteliğinde İtalyanca bir film. Louis C.K’in kendi deyimiyle: “çekildi ve dublaj yapıldı – İtalyan usulü”

Brunch: Louie‘de çok gördüğümüz kısa müzikli anların bir örneğiyle açılan filmde, H.B.O sit-com’u Lucky Louie‘den beri Louis C.K. ile birlikte bir iş yaptığını görmediğimiz Rick Shapiro, yaşlı bir kadın rolünde.

Hello There: Boynuna astığı bir kayıt cihazı aracılığıyla konuşan bir adamın hikâyesi.

Ugly Revenge: Kendine “yanlış yapan” adamı bulmak isteyen bir “yabancı”nın hikâyesinin anlatıldığı filmde Amy Poehler ve J.B. Smoove da rol alıyor.

The Legend of Willie Brown: Berbat bir müzisyen üzerine kısa bir mockumentary.

The Letter V: Louis C.K’in sonradan aşina olduğumuz komedi anlayışının en iyi ipuçlarını veren filmlerden biri. Filmde Saturday Night Live ekibinden Robert Smigel, bizlere V harfinin önemi ve önemsizliğini anlatıyor. Filmin sonunda V harfi giymiş insanların ona saldırması, Louie‘nin çöp toplayıcı adamlar sahnesini hatırlatıyor.

Ice Cream: Sundance’te gösterilen ve Aspen Kısa Film Festivali’nde büyük ödülü alan filmde kadın rolünde oyunculuğun yanı sıra Will & Grace ve 2 Broke Girls gibi dizilerde danışman yapımcılık (consulting producer: artık yapımla doğrudan bir bağı kalmamış olsa da yapımcılara ve yazarlara danışmanlık yapan insanlara verilen unvan) yapan Laura Kightlinger var. Louis C.K. komedisi denince akla gelen her şeyi -absürdlük, rastlantılar, acımasız gerçekçilik, tuhaflık, rahatsız edicilik- görüyoruz.

Hijacker: Staten Island’a giden bir feribotu kaçırarak Bolivya’ya götürmeye çalışan bir adamın hikayesinin anlatıldığı filmde yolcu rolünde Louie‘den de bildiğimiz komedyen Todd Barry var.

Kaynak: openculture.com

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share