Leonard Cohen. Fotoğraf: Andrew Stawicki
Leonard Cohen. Fotoğraf: Andrew Stawicki

Leonard Cohen: “Kanye West, Picasso değil”

Çağımızın en afili delikanlılarından Leonard Cohen, yaklaşık iki yıl önce aramızdan ayrıldı. Yaşadığı seksen iki yılda, albümlerin ve romanların yanı sıra sekiz adet de şiir kitabı yayımladı. Cohen’in şiirlerinin, notlarının, karalamalarının ve şarkı sözlerinin bulunduğu The Flame kitabı Robert Faggen ve Alexandra Pleshoyano editörlüğünde geçen hafta yayımlandı.

Kitabın ilk bölümünde 15 Mart 2015 tarihli bir şiir bulunuyor. Cohen’in popüler kültürle ilişkisi en yalın hâliyle “karmaşık” diye özetlenebilirdi. Neslinin sesi (autotune veya melodyne’dan bahsetmiyor) olduğunu, en büyük olduğunu iddia eden, 2020’de başkan adayı olmayı aklından geçiren, (hasbelkader müzik bilen biri olarak) ancak vasat bir deli olarak adlandırabileceğim, anaakımın en değerlisi ve aynı zamanda günün ruhuyla uyumlu bir biçimde en büyük düşmanı Kanye West ile ilgili düşüncelerine dair bir ipucu da tercümemin müsaade ettiği ölçüde aşağıdaki şiirde mevcut. Usta ozan bir miktar kızmış, bir miktar da kıskanmış galiba.


Kanye West, Picasso değil

Kanye West Picasso değil
Ben Picasso’yum
Kanye West Edison değil
Ben Edison’um
Ben Tesla’yım
Jay-Z herhangi bir şeyin Dylan’ı değil
Ben herhangi bir şeyin Dylan’ıyım
Ben Kanye West’in Kanye West’iyim
Yegâne Kanye West’i
Zırva kültürün düzmece değişiminin
Bir butikten diğerine
Ben Tesla’yım
Ben onun bobiniyim
Elektriği bir yatak kadar yumuşak kılan bobin
Ben Kanye West’in olduğunu zannettiği Kanye West’im
O, sahnede kıçınıza tekmeyi basarken
Ben gerçek Kanye West’im
Artık ortalıkta pek takılmıyorum
Hiçbir zaman takılmadım
Ben yalnızca bir savaştan sonra canlanırım
Onu da daha yaşamadık


Hamiş: Şiirin oyuncu ve müzisyen Michael Shannon tarafından seslendirilmiş kaydına aşağıdan ulaşabilir, son dönemde Kanye West’in politik çıkışlarına buralarda eşlenik arayan Müjde Yazıcı Ergin’in Diken’de yayımlanan yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Cohen, L. (2018). The Flame: Poems, Notebooks, Lyrics, Drawings (R. Faggen & A. Pleshoyano, Eds.). New York: Farrar, Straus and Giroux.sayın okur, gönüllü yayıncılığın velinimetlere ihtiyacı olacağını biliyorduk. yazılarımızı okuduğunuz, beğendiğiniz, paylaştığınız için müteşekkiriz. vesaire için maddi destek de sunmak isterseniz, ziyadesiyle minnettar olacağız.