“Kuru Otlar Üstüne” Türkiye’nin Oscar adayı oldu

KURU OTLAR ÜSTÜNE (Nuri Bilge Ceylan, 2023).
KURU OTLAR ÜSTÜNE (Nuri Bilge Ceylan, 2023).

Gelecek yıl 10 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri için Türkiye’nin “En İyi Uluslararası Film” adayı Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Kuru Otlar Üstüne oldu. Adaylık için Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği’ne başvuran ve Oscar ödüllerinde Türkiye’yi temsil etmek isteyen yedi film değerlendirildi. Akademi, “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarışacak nihai adayları önümüzdeki aylarda açıklayacak.

Arte France Cinéma ve TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Kuru Otlar Üstüne, küçük bir köydeki zorunlu hizmetinin son yılında umutla İstanbul’a atanmayı bekleyen, ancak iki kız öğrencisi tarafından tacizle suçlanınca hayatı altüst olan resim öğretmeni Samet’in hikayesini anlatıyor. Filmin senaryosunda Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ebru Ceylan ve Akın Aksu’nun imzası bulunuyor.

Türkiye prömiyerini bu yıl 30. yaşını kutlayan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapacak olan film, Türkiye genelinde 29 Eylül’de gösterime girecek. Filmin bilet satışından elde edilecek gelir, İhtiyaç Haritası işbirliğiyle deprem bölgesine aktarılacak.

Filmde 10 Ekim 2015’te IŞİD’in gerçekleştirdiği Ankara Garı Katliamı’nda ayağını kaybeden öğretmen Nuray karakterini canlandıran Merve Dizdar, bu rolüyle 76. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanmıştı.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
daha fazla

Geçmiş bugündür…

Depo, 12 Eylül–8 Kasım 2023 tarihleri arasında Türkiye’nin ilk dijital müzesi ve insan hakları arşivi Tarihsel Adalet için…
Total
0
Share