Kurt Cobain’i anlamaya biraz daha yaklaşabiliriz

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan ve Kurt Cobain’in hayatını konu alan Montage of Heck belgeselinin fragmanı yayımlandı.

Kurt Cobain ‘Montage of Heck’ Official Trailer 2015

Fragmanda ilk göze çarpan elbette Cobain’in hayatında belki de Courtney Love’dan bile daha önemli bir yer kaplayan Dave Grohl’un yokluğu. Belgeselin yönetmeni Brett Morgan bunu Sundance’te açıklamış, Grohl ile yaptıkları röportajları çok geç gerçekleştirebildiklerini, bu yüzden de belgesele yetiştiremediklerini söylemişti. Ancak içinden Dave Grohl geçen kayıtların da ileride belgesele ekleneceğine dair çeşitli söylentiler var, umarım söylenti olmakla kalmazlar.

10th Annual MTV Video Music Awards
Frances Bean, Courtney Love, Kurt Cobain

Courtney Love’ın Cobain’i Cobain yaptığına inanmak isteyenleri bir kenara alalım, Nirvana’yı bulunduğu mertebeye ulaştıran Dave Grohl ile Kurt Cobain’in müzikal ruh eşi olmalarıydı.  Grohl’dan mahrum kalacağımız belgeselde bizi bekleyenler ise Courtney Love ve âşık egosu, çiftin kızı ve aynı zamanda filmin yapımcılarından da biri olan Frances Bean, Cobain’in ebeveynleriyle ve hem Cobain’in çocukluk arkadaşı hem de Nirvana’nın bas gitaristi olan Krist Novoselic ile yapılan röportajlar. Esas kalbimize dokunacak olan ise Cobain’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış olan bebeklik ve çocukluk dönemine ait amatör video kayıtları ve henüz bir yeniyetmeyken buhranlarını yansıttığı çizimleri. Belgeselin bir başka sürprizi ise müzisyenin yine daha önce yayımlanmamış  12 dakikalık akustik bir kaydı.

Sinema dünyası, Cobain’in hikâyesini görüntülerin yanı sıra animasyonlar yardımıyla anlatan Brett Morgan’ı “belgesel türünün çılgın profesörü” olarak tanımlıyor. Rock tarihine sadece kült şarkılar armağan etmekle kalmayıp, vaktiyle yepyeni bir tür olan grunge’ı da emanet eden Cobain’in güzel kafasının içine biraz daha girebilmemizi sağlayacak belgesel, ismini müzisyenin henüz Bleach yayımlanmamışken kaydettiği bir mixtape’ten alıyor. Montage of Heck, Mayıs ayında sansasyonel yapımların kanalı HBO’da yayınlanacak.sayın okur, gönüllü yayıncılığın velinimetlere ihtiyacı olacağını biliyorduk. yazılarımızı okuduğunuz, beğendiğiniz, paylaştığınız için müteşekkiriz. vesaire için maddi destek de sunmak isterseniz, ziyadesiyle minnettar olacağız.