Kötü kiracı Jimi Hendrix

“Montagu Meydanı No. 34 Marylebone, Londra” adresindeki daire, müzik tarihinin bir parçası. The Beatles davulcusu Ringo Starr, 1960’lı yıllarda bu zemin ve bodrum kat apartman dairesini kiraladı ve Paul McCartney 1965’te bu dairede aralarında Revolver albümünden “I’m Looking Through You” da olmak üzere birçok Beatles demosu kaydetti.

Aralık 1966’da Jimi Hendrix daireyi devraldı ve kız arkadaşı Kathy Etchingham, menajeri Chas Chandler ve onun kız arkadaşı Lotta Null ile beraber yaşadı. Dairenin aylık kirası 30 sterlindi.

Photo of Jimi HENDRIX

Jimi Hendrix’in kariyeri için belirleyici zamanlardı. Mart 1967’de “Purple Haze”’i yayımlamış ve aynı yıl Paul McCartney’nin tavsiyesi üzerine Monterey Pop Festivali’nde sahneye çıkmıştı. Meşhur gitar yakma olayı, bu festivaldeki performansın sonunda gerçekleşmişti. “The Wind Cries Mary” isimli şarkısını da bu dairede, kız arkadaşı Kathy’nin (göbek adı Mary’ydi) mutfak becerisi üzerine ettikleri bir kavganın Kathy’nin sinirle evi terk etmesine sebep olmasının ardından yazmıştı. Parça, 1967 yılında yayımlandı ve Britanya listelerinde 6. sıraya kadar yükseldi.

jimihendrix6

Ancak Jimi Hendrix’in Montagu Meydanı 34 numaradaki günleri, Ringo Starr asit etkisi altındaki Jimi’nin duvarlara kireç vurmasını bahane göstererek 1967’de onu evden kovunca, kötü bir şekilde sonlandı.

jimihendrix4

Sonraları, üçüncü bir Beatles üyesi, John Lennon Yoko Ono ile beraber 1968’in ikinci yarısında daireyi 3 aylığına kiraladı. Two Virgins albümünün kapak fotoğrafı bu evde çekilmişti.

jimihendrix2

Haber fotoğrafçısı Petra Niemeier’in fotoğrafları, Jimi Hendrix’in dairedeki zamanlarını belgeliyor.

Kaynak: mashable.com

2 Yorum

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share