Köklü liseler mücadeleyi büyütüyor: Sessiz Kalma!

Geçtiğimiz hafta İstanbul Erkek Lisesi’nin mezuniyet töreninde “dindar ve kindar nesiller” yetiştirmeyi hedefleyen eğitim sisteminin bir parçası olmayı reddeden gençlerin yaptığı protesto büyük yankı uyandırmıştı. Lisenin 2016 mezunları, yayımladıkları bildiride öğrencilere “bir kurtarıcı beklemeden kurtarıcınız kendiniz olmalısınız” tavsiyesinde bulunurken, @liberbey isimli Twitter kullanıcısı okulda protestoya kadar yaşananları ayrıntılı olarak anlatmıştı. Galatasaray Lisesi’nin “Acil Yeni Müdür Aranıyor” ilanının ardından bir bildiri de Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden gelmişti. Bu arada Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri bir araya gelerek Aydınlanmacı Liseler Birliği’ni kurdu ve İzah adlı dergiyi çıkarmaya başladı.

Sosyal medyada yeniymiş gibi sıkça paylaşılan bir bildiri aslında bütün bunlardan önceydi, bu dayanışmanın ilk kıvılcımıydı. Bir araya gelen köklü liselerin öğrencilerinin, Kadıköy Anadolu Lisesi’yle ilgili geçtiğimiz ay yapılan haberlere atıfta bulunarak hazırladığı bildiri,  17 Mayıs’ta İstanbul Erkek Lisesi Öğrenci Birliği’nin Twitter hesabından “Birleşmiş Liseler Platformu olarak kamuoyuna duyurumuzdur” sözleriyle paylaşılmıştı.

Kurulduklarından bu yana, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilkelerine sadık ve ülkemizin ilerlemesinde vazife üstlenmiş köklü liseler olarak kamuoyuna duyurumuzdur.

Benzer sorunlardan muzdarip liseler olarak, ne zaman ülkemizin geleceğine katkı sağlayacağını düşündüğümüz faaliyetlere girişsek, kadrolaşmış yapı tarafından önümüze konulan engellerle tek başımıza savaşmamız gerekti. Zamanla bu durum yalnızca faaliyetlerimize engel olmakla kalmayıp yenilikçi her fikre karşı bir baskı haline dönüşmekte. Elimdir ki, yalnız bizler değil, bizlerin üzerinde büyük emeği olan öğretmenlerimiz de baskı altında tutulmaktadır. Mevki sahipleri, süregelen öğrenci faaliyetlerimize, bürokratik güçlerini kullanarak saldırmaktadırlar. Ancak ellerindeki gücü ülkenin köklü ve fark yaratan okullarına zarar vermek için kullananlar bilmelidirler ki, fikri hür vicdanı hür fertler yetiştirmiş ve sağlam felsefi temeller üzerine inşa edilmiş bu okulları asla yıldıramayacaklar. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde şu anda yaşandığı gibi statüsüzleştirme çabalarına hepimiz aşinayız ve kurumlarımıza yapılan saldırılarla artık birlik olarak mücadele edeceğiz.

Okullarımıza sistematik olarak yapılan bu karalama kampanyalarının, farklı ekollerde, vizyon ve misyon sahibi, sosyal ve bilinçli fertler yetiştirerek tam olarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu düşünce dünyası geniş, üretken fertlerin yetişmesine vesile olan bu liselere yapılması, bizleri şaşırtmakta; bizi altında farklı sebepler aramaya itmektedir.

Biz bugün her zamankinden daha büyük bir birlik ve dayanışma içerisindeyiz. Gündemdeki asılsız iddialar ve yürütülen kampanyanın karşısında Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yalnız olmadığını ve gelecekteki itibarsızlaştırma çabalarına karşı da birlik içerisinde olduğumuz okulların asla yalnız kalmayacağını herkes aklında bulundurmalıdır.

#KaralamayaSessizKALma

İzmir’den de destek gecikmedi ve Bornova Anadolu Lisesi öğrencileri “ülkemizin en köklü liselerinin öğrencilerinden okullarımızı esir alan dincileşmeye” sessiz kalmadı, “gelin padişah yalakalarına hep birlikte sırtımızı dönelim,” dedi. Vefa Lisesi öğrencilerinin “karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız” dediği bildirinin ardından Ankara’dan Gazi Anadolu Liseliler “karanlığa arkasına dönenlere selam” ederek “laik, bilimsel, eşit bir eğitim” vurgusu yaptı. İzmir Çiğli Fen Lisesi öğrencilerinin “Bilimsel ve laik eğitimin yuvası olması gereken okullarımız gericiliğin ve kindarlığın yuvası olmuş durumda. Biz bu kalıba sığmayacağız, liselerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” mesajını, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin otosansürlü kara mürekkepleri dağıtma çağrısı izledi.

Ankara’dan Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi öğrencileri “bu kirli planlara göz yummayacağız” teminatını verirken İzmir Fen Lisesi’nden Ensar Vakfı’na da atıfta bulunan bir destek metni, Notre Dame de Sion’dan ise “anti-faşist mücadelenin her alanda kuvvetlendirme” çağrısı geldi. 11 Haziran itibari ile Bakırköy Anadolu Lisesi öğrencileri “Karanlık zihniyetlere karşı aydınlık mücadelesini sürdüren yol arkadaşlarına” selam durduklarını bildirdiler. Samsun Anadolu Lisesi öğrencileri okullarındaki “bilimsel düşünceden yoksun, empati yeteneğinden bihaber ve hiçbir muhalif sese tahammülü olmayan bir nesil yaratma” çabasına karşı sessiz kalmayacaklarını ilan etti. İstanbul Eyüp’teki Mareşal Fevzi Çakmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden MAFEÇ Dayanışması “susmuyoruz ve korkmuyoruz” dedikleri bildirilerini yayımladılar. İzmir Atatürk Lisesi ise Öğrenci Temsilci Meclisi Twitter hesaplarından, “karanlıkta kıvılcım çakanlara selam” gönderen bir bildiri paylaştı.

Velhasıl, mücadele daha da fazla lisenin karanlığa sırtını döndüğünü bildiren açıklamalarıyla büyüyor. Giderek daha fazla öğrenci itiraz etmekten korkmuyor, hizaya gelmeyi reddediyor.

vesaire ekibi olarak bu hareketi gericiliğe karşı girilmesi gereken topyekûn mücadelenin bir parçası olarak görüyor ve destekliyoruz. İktidarın tek amacının olduğunu ve “kadın yarımdır” gibi sözlerin diploma gündemini değiştirmek için değil, faşizme gündelik hayatın her yönüne sirayet edecek bir meşruiyet vermek için ortaya atıldığını düşünüyor, muhafazakâr tahakkümden artakalan mikroskobik nefes alma alanlarını genişletmek isteyen herkesi desteğe çağırıyoruz.

Ey liseli, birinci vazifen laik ve demokratik eğitimi müdafaa etmek ve gericiliğe sırtını dönmektir.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share