Kimsenin sevmediği Comic Sans fontu nasıl üretildi?

Comic Sans
Comic Sans

Gamsız bir neşeye ve yuvarlak hatlara sahip Comic Sans fontu, çoğunlukla modası geçmiş doğum günü davetiyelerinde, kötü yazılmış ve imla hatalarıyla dolu e-postalarda veya pasif agresif PowerPoint sunumlarında kullanılır. Yirmi yıldan fazla süredir maalesef hayatımızda olan bu yazı tipi, tasarımcısı Vincent Connare tarafından bile yalnızca bir kez kullanıldı. Connare, tasarımının hikâyesini The Guardian gazetesinden Ben Beaumont-Thomas’a anlattı. Bu yazı tipinin CERN’de yapılan bir sunumda Higgs bozonunu anlatmak için kullanılması ise gizemini koruyor.

Microsoft Bob
Microsoft Bob

Vincent Connare, Font Tasarımcısı

Microsoft’un “Publisher”, “Creative Writer” ve “Encarta” gibi uygulamalarındaki insanlarla iş yapan tipografi ekibi için çalışıyordum. Her türden font istekleri olmuştu, çoğu da tuhaf ve çocuksuydu. Bilgisayarları çocuklar için daha erişilebilir kılmak üzere tasarlanmış, “Microsoft Bob” adını verdikleri bir program vardı. Programı başlattım ve ekranda konuşma balonu içinde Times New Roman’la konuşan, karikatür bir köpek belirdi. Bir köpeğin Times New Roman’la konuşması konsept olarak hiç mantıklı gelmedi. Ben de çizgi roman tarzı bir font yaratmaya karar verdim. Watchmen, Kara Şovalye Yükseliyor gibi el yazısının font olarak kullanıldığı çizgi romanlara bakmaya başladım. Görselleri tarayıp harfleri kopyalayabilirdim ama etik değildi. Bunun yerine farklı yazı tiplerini inceledim ve ekrana aktarmaya başladım. Eskiz ya da deneme yoktu, sadece fareyle çiziyor ve hatalı yerleri siliyordum.

Düzgün çizgiler yapmak veya her şeyi doğru yapmak zorunda değildim, bana eğlenceli gelen de buydu. Tipografi kurallarını çiğniyordum. Annesi Minik Kahramanlar’ın (The Borrowers) yazarı Mary Norton olan patronum Robert Norton, p ve q’nun birbirini mükemmel şekilde aynalaması gerektiğini, bense bunun yanlış olduğunu söyledim. Microsoft’ta buna benzer çok fazla problem, fiziksel olmasa da çok fazla kavga vardı.

Comic Sans, Microsoft Bob için çok geç kalmıştı ama ofis yöneticilerimiz, çoğunlukla işleri her şeyi eğlenceli hâle getirmek olan genç kadınlar bunu e-postalarında sıklıkla kullanmaya başladılar. Doğum günü partileri, etkinlikler düzenlediler ve Comic Sans vermek istedikleri neşeli mesajlar için tam da aradıkları şeydi. Font bilinen son haline geldiğinde, nihayet Windows 95’e dahil edildi.

Fontu her yerde görmeye başladım, tepkiler de gelmeye başladı. “Ban Comic Sans” (Comic Sans Yasaklansın) adında yazı karakterlerinin kullanımı konusunda insanları eğitmek üzere bir grup kuruldu, hatta bana kurulmasını onaylayıp onaylamadığımı soran bir e-posta da gönderdiler. Saçma görünüyodu ama yapın da görelim dedim. Yine de Twitter’dan gelenler dışında, tepkiler azaldı. İnsanlar bana çoğunlukla fontu sevdiklerini söylüyorlardı.

Font ne için tasarlandıysa ona hizmet etmeli, bu yüzden Comic Sans ile gurur duyuyorum. Acemi bilgisayar kullanıcıları içindi ve bu pazarda başarılı oldu. İnsanlar fontları olur olmadık yerlerde kullanırlar, ama eğer neye hizmet ettiğini anlamazlarsa onlar için herhangi bir gücü ya da anlamı olmayacaktır. Bir keresinde Rothko sergisinde bir adamın “Bunu ben de yaparım.” dediğini duydum. Sanat hakkında hiçbir fikrinin olmadığı ve muhtemelen bazı durumlarda yanlış olduğunu fark etmeden Comic Sans’ı kullanacağı açıkça görülüyordu.

Comic Sans’ı şimdiye kadar yalnızca bir kere kullandım. İnternet sağlayıcımla ilgili problemler yaşıyordum, nasıl hayal kırıklığına uğradığımı onlara Comic Sans ile yazdım ve 10 euromu iade ettiler. Bu gibi durumlar için kesinlikle tavsiye ederim. Esas mesele tipografinin bağırmamasıdır, ama Comic Sans (avaz avaz) “bağırıyor”.

Comic Sans, CERN
Comic Sans ile hazırlanmış Higgs bozonu slaytı.

Tom Stephens, Program Yöneticisi, Microsoft

Benim işim, ürünler ile onlara uygun fontları eşleştirmekti, bir nevi çöpçatanlık. Comic Sans, pek çok açıdan Cortana’ya veya Siri’ye öncülük eden Microsoft Bob için ve bilgisayar başında sorun yaşayan insanlar için tasarlandı. Melinda French adında bir kadın Microsoft Bob’ın yükselmesine katkıda bulunuyordu. Çevresi geniş biri değildim, kadının Bill Gates ile birlikte olduğunu ve sonunda evleneceğini bilmiyordum.

Asıl büyü insanların bu fonta herhangi bir Microsoft pazarlama çalışmasıyla değil, kendi istekleriyle sahip olmaları. Genellikle birileri Comic Sans’ı çok sevdiği için yanlış yerlerde kullanıyor. CERN’de Higgs bozonunu açıkladıkları bir slayt gösterisi için Comic Sans uygun değil ama insanların “Bu benim en sevdiğim yazı tipi ve bunu kullanacağım.” deme özgürlüğüne sahip olması muhteşem. Olumsuz tepkiler, nefret seviyesi inanılmazdı ve biraz da komikti. İnsanların bir font için bu kadar galeyana gelmesine inanamadım.

Comic Sans neredeyse teknoloji karşıtı bir yazı tipi: Son derece rahat ve samimi. Eve gitmek, çocukluğunuza dönmek, ailenizden mektup almak gibi. Ya da birilerinin ciddi iş ortamından kaçmak için kullandığı bir yol. Comic Sans’ı kullandığınızda bir duruş sergiliyorsunuz: “Ben daha rahat ve daha yaratıcıyım. Bu alanda çalışıyor olabilirim, ancak bu iş beni tanımlamıyor.”


Kaynak: Ben Beaumont-Thomas | The Guardian

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
daha fazla

Silgiler neden hep pembeydi?

1820’lerden başlayarak, ABD genelinde kurşun kalem üreticileri, gelişen milyon dolarlık sektördeki yerlerini sağlamlaştırmak üzere bir araya geldiler. Bu…
Total
0
Share