Kaleydoskopik işler makinesi: Leif Podhajsky

Foals için sahne tasarımı

Grafik sanatların müzik dünyasına yaptığı altın dokunuşlarla raflar ve sahneler galeri duvarına dönüşürken Leif Podhajsky bir adım öne çıkıyor. Aralarında Tame Impala, Lykke Li, Foals, Bonobo ve Kelis’in de bulunduğu birçok ünlü ismin albüm kapak tasarımlarından sahne tasarımlarına, kitapçıklarından teşhir ürünlerine tüm görsel kimlikleri için üretim gerçekleştiriyor.

albüm kapağı tasarımları
Albüm Kapakları

Çalışmalarıyla Pitchfork, The Guardian ve Wired gibi kayda değer mecraların da ilgisini çeken Podhajsky, Foals’un geçtiğimiz yıl yayımladığı What Went Down albümünden, yönetmenliğini ve kurgusunu üstlendiği “A Knife In The Ocean” videosu ile farklı bir alanda daha rüşdünü ispatladı.

Saykodelik deneyimler üzerine yoğunlaşan işleriyle, izleyiciyi kendini çevresine göre yeniden konumlandırdığı tamamen bağımsız, estetik bir yolculuğa çıkarıyor. Doku oluşturma, yineleme ve simetri gibi teknikleri yıllar içerisinde geliştirdiği kendi tarzıyla yorumlarken, elimize bir kaleydoskop tutuşturup bizi kendi dünyasından aşağı itiyor.

Foals için sahne tasarımı
Foals için sahne tasarımı

Londra’da yaşayan Avustralyalı sanatçı küresel markalarla da dirsek temasında. Görsel duyumuzun seçimlerimiz üzerindeki etkisi yadsınamaz bir hâl almışken markalar sanatçının kapısını daha çok aşındıracağa benziyor.

Podhajsky cephesinden gelen son haber ise türdeş disiplinlerdeki sanatçıları bir araya getiren “The Red Bull Studio Collectives” serisi kapsamında Eva Papamargariti ile bir araya gelmesi.

Sanatçı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve işlerinin tamamını görmek için buradan buyurabilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share