John Oliver’ın son şakası Mike Pence’i hedef alıyor

John Oliver
John Oliver

İnternette ABD Başkanı’nın adını göremiyorum. Karşıma çıkmadığından değil. Hatta her an her yerde, her dildeki içeriğin merkezindeki bir figürden bahsettiğimiz için şaşırtıcı gelebilir. Ayrıca farklı platformlarda yazar ve editör olarak çalışan biri için hoş değil. Yine de bu durum, beni rahatsız etmekten çok eğlendiriyor.

İşin sırrı John Oliver’ın, kendi adını taşıyan politik taşlama programında sunduğu bir Google Chrome eklentisinde gizli. Oliver’ın ABD Başkanı’nın ailesinin gerçek soyadının Drumpf olmasından (ve Drumpf sözcüğünün fonetik komikliğinden) hareketle “Make Donald Drumpf again” (Donald’ı tekrar Drumpf yapalım) sloganını kullanarak ileri sürdüğü eklenti, indirildiği tarayıcıdaki ABD Başkanı’nın adını her yerde “Drumpf” sözcüğüyle değiştiriyor. WordPress, bu şakayı çok beğendiğinden olsa gerek, buraya başkanın adının bilinen hâlini yazdığımda onu kendiliğinden değiştirerek bütün dünyanın karşısına bir “Drumpf” çıkarıyor. Tabii Oliver’ın sloganında, Donald adlı başkanın seçim kampanyasında kullandığı “Make America great again” (Amerika’yı tekrar harika yapalım) sloganına da gönderme mevcut. Yani bir taşla iki kuş. Kuş demişken, denkleme geçtiğimiz haftalarda bir de tavşan eklendi. Zira Oliver’ın son şakası, ABD başkan yardımcısının tavşanını ve onun muazzam bir kelime oyunu taşıyan adını içeriyor: Marlon Bundo.

Marlon Bundo, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in tavşanının gerçek adı. Bunu, programın başında “Mike Pence hakkında iyi bir şey söyleyeceğim” diye söz veren John Oliver sayesinde öğreniyoruz. Gerçekten müthiş bir kelime oyunu, ayrıca gerçekten Mike Pence hakkında söylenebilecek belki de tek olumlu söz. Pence, homofobik söylemlerinin yanı sıra eşcinselleri tedavi(?) etme misyonunu taşıyan girişimlere verdiği destekle tanınıyor. ABD Başkanı ise Pence’in eşcinsellerle kurduğu ilişki üzerinden “Ben yine iyiyim, ona kalsa hepsini asacak” gibi şakalar türetmeyi tercih ediyor. Neyse ki konuyla ilgili hem daha komik hem de daha progresif amaçlara hizmet eden şakalar yapan John Oliver gibileri de var.

John Oliver, Mike Pence hakkındaki monoloğunda, Pence’in ailesinin girişimiyle tavşan Marlon Bundo imzasıyla yazılmış bir çocuk kitabından bahsediyor. Marlon Bundo’s: A Day In The Life of the Vice President (Marlon Bundo’dan: Başkan Yardımcısının Bir Günü) adını taşıyan kitabın imza tanıtımı için düzenlenen turnenin duracağı noktalardan biri ise “Focus on the Family” (Aileye Odaklan) adlı, kürtaj, LGBT hakları ve evlilik öncesi cinsel ilişki gibi konulardaki arkaik görüşleriyle bilinen organizasyon. John Oliver’ın John Oliver’lığı da burada devreye giriyor ve program ekibi, piyasaya bir rakip kitap sürüyor: A Day in the Life of Marlon Bundo (Marlon Bundo’nun Bir Günü). Yalnız iki kitabın arasında önemli bir fark var. John Oliver’ların versiyonundaki Marlon Bundo eşcinsel.

Bir erkek tavşanın başka bir erkek tavşana aşık olmasını, onunla evlenmesini anlatan Marlon Bundo kitabını alırsanız hem iyi bir amaca hizmet hem de Mike Pence’i sinir etmiş, John Oliver’ın deyimiyle “Çok iyi bir şeyi çok g.tçe” yapmış olacaksınız. Satışlardan elde edilen gelirin tamamı, 13-24 yaşları arasındaki LGBT bireylere kriz müdahalesi ve intiharı önleme gibi konularda destek veren bir organizasyon olan The Trevor Project ile ABD’de AIDS’in sona ermesi için uğraşan AIDS United’a bağışlanacak. Şu an için satış sayılarına dair net bir bilgi yok, ancak Oliver’ın Seth Meyers’ın programında söylediklerinden 2-3 günde 180 bin kopya sattığını anlıyoruz. Ayrıca hâlâ Amazon’un “En Çok Satan 20 Kitap” listesinin tepesinde. Özetle herkes kitabı ve temsil ettiklerini çok sevmiş.

Seth Meyers’ın programındaki sohbette bahsedilen bir diğer ayrıntı, Amazon’da verilen 5 üzerinden 1 puanlardan bazılarının niteliği. “Kitaba bayıldım. Bir yıldız koyuyorum ki beğenmediğimi sanarak bu yorumu okumaya başlayan homofobikler kitabı muhteşem bulduğumu görsün.” gibi yorumlar, kitabın programın takipçilerini de benzer bir yaratıcılığa teşvik ettiğini gösteriyor. A Day in the Life of Marlon Bundo, Amazon dışında betterbundobook.com bağlantısından da satın alınabiliyor. Ayrıca sesli kitap olarak satılan Marlon Bundo kitabının seslendirme kadrosunda Jim Parsons, Jesse Tyler Ferguson, Jeff Garlin, Ellie Kamper, John Lithgow, Jack MyBrayer ve RuPaul gibi isimler yer alıyor.

ABD’de hayli yaygın olan taşlamalı komedi programlarının atası olarak muhtemelen Jon Stewart’a, biraz daha yakın geçmişten bahsediyorsak da Bill Maher ya da Stephen Colbert gibi isimlere değinmek lazım. Günümüze geldiğimizde ise John Oliver’ın, kendine özgü tarzı ve kitlelere etki eden transmedyal kampanyalarıyla şu an için en tepede olduğunu söylemek herhalde aşırıya kaçmak olmaz. Onun hayatımıza kattığı Marlon Bundo da hem verilen güzel bir mesajın öznesi olduğu, hem de Mike Pence’i sinir etme potansiyeli taşıdığı için şu an favori tavşanım. Üzgünüm Bugs Bunny ve Jazz Jackrabbit.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share