Hafta sonu neredesin aşkım?

Pembe Hayat KuirFest, beşinci yıl kutlamalarını Ankara’daki gösterimlerin ardından İstanbul’da sürdürüyor, İstanbul da 22-24 Ocak arasında gökkuşağı renkleriyle boyanıyor.

Programda geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, feminist sinemanın en önemli isimlerinden Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’ın Ben, Sen, O filmi, festivalin ana konuğu Tom Kalin’in, Yeni Kuir Sinema’nın en önemli örneklerinden sayılan siyah beyaz filmi Swoon, Doğu Almanya’da çekilen ilk açık gey temalı film olan Coming Out (1989) ve sinema tarihinin ilk LGBT temalı filmlerinden Diğerlerinden Farklı (Anders Alsdie Andern, 1919) yer alıyor. Bu filmlerin yanında, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya festivallerinde ilgi gören, ödüllü filmler ‘Gökkuşağının Altında’ bölümünde buluşuyor. Programın tamamı için buraya tıklayın.

Kuir Fest, geçtiğimiz yıl talihsiz bir trafik kazasında kaybettiğimiz yoldaşlarımız, LGBTT aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’i anmadan festivali kapatmıyor. Boysan ve Zeliş’in ürettiği Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme (2009) ve Yürüyoruz (2006) belgeselleri, festivalin son gününde Goethe Enstitüsü’nde gösterilecek.

KuirFest’in dopdolu programı ve heyecan verici söyleşilerinin ardından biraz soluklanmak, birbirinden kuir danslarla İstanbul gecelerini hep birlikte renklendirmek isteyen festival dostları Kuir Fest’in sosyal medya hesaplarını takip edebilir.

Kuir Fest’in İstanbul gösterimleri ve söyleşileri Fransız Kültür Merkezi ile Pera Müzesi ve Goethe-Enstitüsü’nde gerçekleşecek. Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösterimler için biletler mekândan 10 TL’ye temin edilebilir. Pera Müzesi ve Goethe-Enstitüsü’nde gerçekleşecek etkinlik ve gösterimler ise ücretsiz.

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği festival, bir kez daha LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekerken, kuir teorinin ve sanatın tartışılmasına olanak yaratıyor.

 

Muhabbetimiz daim olsun...

Related Posts
Total
0
Share