Hafıza ve medya hakkında bir film: ‘Kaygı’

“En Heyecanlı Yeri” adlı sinema programından tanıdığımız Ceylan Özgün Özçelik, ilk filmi Kaygı‘yı Kasım ayının sonunda çekmeyi planlıyor. İktidarın, medyayı tekeline alarak halkın belleğini yapılandırma çabasını ve kentsel dönüşümle birlikte geçmişi silerek bu “balık hafızalılığın” kalıcılığını keskinleştirmesini anlatan film, Hasret adındaki bir medya çalışanının hikâyesini takip eden bir psikolojik gerilim. Algı Eke’nin canlandırdığı Hasret, her gece gördüğü kabusların peşine düşüyor ve trafik kazasında öldüğünü düşündüğü ailesinin gerçek ölüm nedenini sorgulamaya (hatırlamaya) çalışıyor.

“Katliamları unutabilir miyiz?” sorusu üzerinden hareket eden film, toplumsal belleğe dair önemli tartışmaların önünü açacak gibi görünüyor. Sahi, “Unutursak kalbimiz kurusun” dediklerimizi ne kadar hatırlıyoruz?

Görüntü yönetmenliğini geçtiğimiz yılın kalburüstü korku filmlerinden The Babadook‘ta da çalışmış olan Radek Ładczuk’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Özgür Çevik, Kadir Çermik, Nazan Kesal, Saygın Soysal, Selen Uçer ve Taner Birsel gibi isimlerin yanı sıra “Deliler Gemisindeki Süper Kahramanlar” başlıklı yazısını yayımladığımız Arın Kuşaksızoğlu’nun da olduğunu belirtelim.

Kültür Bakanlığı’ndan ilk film yapım desteği alan, !f Istanbul Sundance Senaryo Lab ve New Directors FEST Pitching Forum’a seçilen film, sanat ve kostüm ile yiyecek ve ulaşım gibi giderler için sizlerin de desteğini bekliyor. 11 Kasım Çarşamba gününe kadar fongogo.com adresinde açılan sayfaya girerek destek olabilir, verdiğiniz destek miktarına göre değişen ödüllerden kazanabilirsiniz.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share