Filmekimi günlüğü: ‘Yepyeni Ahit’

Mr. Nobody‘nin (2009) yönetmeni Jaco Van Dormael’in yeni filmi Yepyeni Ahit (Le Tout Nouveau Testament/The Brand New Testament), Monty Python serisi, Dogma (Kevin Smith, 1999) ve Terry Pratchett ile Neil Gaiman’ın kitabı Good Omens’a göz kırpan bir dinî taşlama.

Yepyeni Ahit‘te Tanrı, Brüksel’de bir apartman dairesine yaşayan ve karısı ile kızına son derece kötü davranan bir adam olarak resmediliyor. İnsanı yaratma ve kitapları yazma süreci oldukça komik anlatılmış. Üstelik Tanrı, ailesine karşı kaba ve ilgisiz olsa da insanlıkla çok ilgili biri. Kitapların yanı sıra “Reçelli bir ekmek her zaman reçelli kısmı alta gelecek şekilde yere düşer” ya da “Diğer sıra her zaman daha hızlı ilerler” gibi “Murphy kurallarını” da tek tek düşünerek yazdığını görüyoruz. Hor görülmekten sıkılan kızı Ea, abisi JC’nin (bildiğimiz İsa) de yardımıyla bir plan yapıyor. Tanrı’nın bilgisayarından öğrendiği bilgilerle bütün insanlara ne zaman öleceklerini SMS atıyor ve altı yeni havari bulup yepyeni bir kitap yazmak üzere evden kaçıyor. Ea bilgisayarını kapattığı için hiçbir iş yapamayan Tanrı da mecburen onu kovalamaya başlıyor.

Film, insanların ne zaman öleceklerinin bilmelerinin bir ödül mü yoksa ceza mı olduğunu irdeliyor. Ayrıca kader ile özgür irade arasındaki çatışma da vurgulanıyor. Kimse SMS’de belirtilen zamandan önce ölmüyor, ondan daha fazla da yaşayamıyor, ama bunu (kaderini) değiştirmenin bir yolu var mı? Film fazla derinleşme iddiası taşımadan, her an akıllıca göndermeler ve absürd durumlarla güldürerek bu soruların altından kalkmayı başarıyor. Ayrıca Mr. Nobody’nin ardından bir kez daha Jaco Van Dormael – Christophe Beaucarne iş birliğinden doğan usta işi kamera numaraları görüyoruz.

Filmle ilgili spoiler vermeden daha fazlasını anlatmak zor, o yüzden mizahi toleransınız kaldırabilecek düzeydeyse (lütfen mizahi toleransınızı hicvi kaldırabilecek düzeye getirin) Yepyeni Ahit‘i kaçırmayın.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share