“Fatsa’nın Yolları” belgeselinin gösterimleri devam ediyor

Ortaca Fındık Üreticileri. FATSA’NIN YOLLARI (Nurşen Bakır, 2021).

“Fatsa’nın nasıl gerçekleştiğini ancak yaşayanlar, yapanlar anlatabilir. Biz sonra yorum yapabiliriz, ama onu birinci ağızdan duymak gerekiyor. Tarih bizimle başlamıyor. Devrimci tarihin anlatılması bugün mücadele edenlerin, gençlerin kendini yalnız hissetmesinin önüne geçebilir.”

Bu satırları okuyan çoğu kişinin malumudur, 1970’li yıllar Türkiye solunun en kitlesel, en özgüvenli olduğu zamanlardı. 1980 darbesiyle sona eren bu yükseliş, 1980’e giden yolda ülkenin her yeri faşist saldırılar, cinayetler, katliamlarla doluyken bile umudundan aldığı gücünü kaybetmeyen devrimcilerin varlığıyla mümkün olmuştu.

1970’li yıllarda Karadeniz’in Fatsa ilçesinde gerçekleşen, Fikri Sönmez’in adıyla özdeşleşmişse de halkın sorunlarına kolektif çözümler bulmaya çabalayan, sosyalist bir geleceğe inanan tüm kadın ve erkeklerle birlikte anılmayı hak eden mücadele ise bütün bu sürecin en takdire şayan anılarından bazılarını kolektif hafızamıza işledi. Bu tarih daha çok anlatılmalıydı ki geçmişte küçük bir ilçede doğan mücadele, günümüzdeki mücadelelere ilham versin.

Şimdilik Türkiye ve yurtdışındaki farklı kentlerde gerçekleştirilen gösterimler aracılığıyla seyirciyle buluşan, kısa zamanda online platformlarda da yayımlanacağı belirtilen Fatsa’nın Yolları belgeseli, tam da bu hikâyeyi birinci ağızdan anlatmak, bu emeği görünür kılmak üzere çekildi. Nurşen Bakır’ın yönetmenliğini üstlendiği film, Sol Kültür tarafından hazırlandı.

“77’den 80’e kadar üç yıl. O üç yıl süre içinde, o kısa süre içinde üç yıl değil otuz yılı yasadık. Çok uzun gibi geliyor simdi. Çünkü her günü bir gün değildi. Çok yoğun yaşadığımız için bir gün demiyoruz ona.”

Filmin gösterileceği tarihlere ve kentlere aşağıdan erişebilirsiniz:

Gaziantep
27 Kasım Cumartesi, 18.30
Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu

Frankfurt
28 Kasım Pazar, 15.00
Haziran Kültür Evi

Münih
28 Kasım Pazar, 14.00
EineWeltHaus

Antalya
5 Aralık Pazar, 14.00
Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Cemevi Derneği


Fatsa’nın Yolları – Künye

Yönetmen: Nurşen Bakır
Kurgu: Selda Fikretova
Ses Tasarım: Metin Bozkurt
Yapım Ekibi: Cem Yıldırım, Gamze Terra, Oğuz Alkan, Gülce Kapkın Tekin, Hazar Çavas, Sıla Gül

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
daha fazla

Başka kayda rastlanmadı

Salt ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle 2018’den bu yana yürütülen Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında…
daha fazla

“Kimyasal tehlikeye karşı uyarıyoruz”

6 Şubat tarihli depremlerde yıkıma uğrayan kentlerde alelacele “yeniden inşa” faaliyeti başladı. Enkazlar hızlıca kaldırılıyor, yıkım-taşıma-boşaltma faaliyetleri denetimsiz…
Total
0
Share