Einstein’dan Curie’ye: “Sürüngenlere kulak asma”

6   +   5   =  

5 Aralık 2014’te Albert Einstein’ın yazılarını ve mektuplarını içeren arşiv internet üzerinden erişime açıldı ve belgeleri inceleyen astrobiyolog David Grinspoon çok özel bir mektubu keşfetti. Mektubu yazan teorik fizikçi Einstein, mektubun sahibi ise iki Nobel ödüllü kimyager Marie Curie.

curie

Marie Curie

Einstein, 23 Kasım 1911 tarihinde kaleme aldığı mektupta Marie Curie’ye yapılan baskı ve tatsız yorumlardan çok rahatsız olduğunu belirtiyor. Mektubun tam olarak ne ile ilgili olduğu bilinmese de, yüksek ihtimalle Marie Curie’nin özel yaşamını ilgilendiriyor. 1906 yılında, Curie’nin eşi öldükten dört yıl sonra, evli ve çocuk sahibi Paul Langevin ile ilişkisi bazı kesimler tarafından hoş karşılanmamış. Einstein ise Curie gibi zeki bir kadının bu tarz dedikodularla zaten ilgilenmeyeceğini belirten bir mektup yazmış:

Çok saygıdeğer Bayan Curie,

Söyleyecek pek mantıklı bir sözüm olmadan size yazdığım için lütfen bana gülmeyin. Lakin insanların hakkınızda şu sıralar söyledikleri beni çok öfkelendirdi. Bu duygularımı bir şekilde hafifletmek zorundayım. Hakkınızda çıkan, hem size yönelik saygınlığı azaltmak hem de sansasyon ihtiyaçlarını tatmin etme amaçlı olan bu dedikodulardan nefret ettiğinize ikna oldum. Sizin zekânıza, hislerinize ve dürüstlüğünüze olan hayranlığımı belirtmeliyim ve Brüksel’de sizinle şahsen tanışma şerefine eriştiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu sürüngenler arasında bulunmayanlar mutlu olacaktır. Tıpkı eskisi gibi, aramızda hâlâ sizin ve Langevin gibi tanımaktan ayrıcalık duyduğum gerçek kişiliklerin olduğunu bilmek sevindirici. Eğer bu söylentiler sizi meşgul etmeye devam ederse, rica ediyorum bu saçmalıkları okumayın. Bunun yerine, bu söylentilerle uğraşmayı o sürüngenlere bırakın.

Perrin’e, Langevin’e ve size, en içten ve en derin saygılarımla,

A. Einstein

Not: Planck radyasyonu içerisindeki diatomik moleküllerinin hareket yasalarının istatistiğini belirledim ve yapıların hareketlerinin standart mekaniğin yasalarını doğal olarak takip etmekte olduğunu gördüm. Buna rağmen yasanın gerçekte çok daha az düzeyde geçerliliği olduğunu umuyorum.