Dünyanın en iyi kağıt uçağı nasıl yapılır?

9   +   10   =  

İki yıl önce, Amerikan futbolu oyuncusu Joe Ayoob kağıttan yapılmış bir uçağı en uzun mesafeye (yaklaşık 70 metre) fırlatmayı başararak bu alandaki Guinness Rekoru’nu kırmayı başarmıştı. Rekorun sırrı ise uzun yıllar sporla uğraşmış atıcının kuvvetinden önce elbette kağıt uçağın tasarımıydı.

Bu basit ve olağanüstü tasarım, çocukluğundan bu yana kağıt uçaklar yapmakla yetinmeyip origami ve aerodinamik eğitimi de gören John Collins’e aitti. Uzun menzilli uçak, bilimsel denebilecek bir yöntemle geliştirilen sayısız denemenin ardından ortaya çıktı. Birbirinden farklı kağıt uçak modellerinin nasıl yapılabileceğini gösteren ve büyük ilgi gören bir kitap yayımlayan Collins, “Suzanne” adını verdiği dünyanın en iyi kağıt uçağını nasıl yapabileceğinizi anlatan uygulamalı bir video da paylaştı.

Kağıt uçak, dünyanın dört bir yanında hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisine mazhar olan basit ve eğlenceli bir oyuncak ve Japon kağıt katlama sanatı origaminin bir alt dalı olan aerogaminin en yaygın biçimi olarak gösteriliyor.

Wikipedia’ya göre, kağıttan oyuncakların tarihi 2.000 yıl öncesine kadar dayansa da, bugün bilinen haliyle kâğıt uçaklar ilk olarak 20. yüzyılın başında tasarlanmış. Elbette, bu işte havacılığın öncüleri sayılan Wright Biraderler’in de parmağı var. Ancak yaygın bir biçimde kabul edilen ilk kağıt uçak tasarımı 1930 yılında Jack Northrop tarafından yaratılmış. Northrop, kâğıt uçakları gerçek uçakların test modeli olarak kullanmış.

Kağıt uçakları hafife alıyorsanız, kendi uçağınızı yaparak ne kadar uzağa fırlatabildiğinizi ölçebilirsiniz. Bir de videodaki yöntemi deneyin, aradaki fark muhtemelen epey büyük olacak.


Kaynak: thisiscolossal.comsayın okur, gönüllü yayıncılığın velinimetlere ihtiyacı olacağını biliyorduk. yazılarımızı okuduğunuz, beğendiğiniz, paylaştığınız için müteşekkiriz. vesaire için maddi destek de sunmak isterseniz, ziyadesiyle minnettar olacağız.