Diktatörlük reçetesi

İşte, günümüzde her türden otokratın başarısını sağlayan reçete.

içindekiler
– Çok yoksul milyonlarca yurttaş.
– Derin eşitsizlikler.
– Müstehcen bir zenginlikle birlikte görülen hayal edilemez bir yoksulluk.
– Adaletsizlik, dışlama ve ırk ayrımcılığı.
– Her yerde mevcut bir çürüme ve yozlaşma.
– “Biz durumu kontrol ediyoruz, burada hiçbir şey olamaz” diyen, ikna olmuş, küstah bir politik ve ekonomik seçkin grubu.
Gözden düşmüş politik partiler.
– Demokrasiden, politikadan ve politika yapanlardan hayal kırıklığına uğramış, duyarsız bir orta sınıf.
– Uyuşukluk, israf ve yozlaşma temelli bir salamura içinde uzun süre marine edildiği için yumuşamış bir parlamento, adalet ve silahlı kuvvetler. Bir yargıç, senatör ya da general satın almak kolay olmalı.
– Sahiplerince, kendi ekonomik ya da politik çıkarlarını güçlendirmek için kullanılan medya.
– Etkisizleştirilmiş, başka önceliklerle oyalanan ya da askeri maceralara fazlasıyla batmış yabancı bir süper-güç.
– Uyanık olmakta zorlanan ve diğer ülkelerin nasıl yönetildiğiyle gerçekten ilgilenmeyen uluslararası kamuoyu.
– Parmakla gösterilebilecek bir dış güç. CIA ideal örnektir. ama komşu bir ülke de olabilir. ya da deri rengi farklı olan göçmenler. eğer hiçbiri işe yaramıyorsa, yahudileri ve mossad’ı deneyin.
– İyi silahlı, iyi hazırlanmış ve rejime karşı koyanları parçalamaya hazır “halk milisleri.” bu milislerin çok kalabalık olması şart değil. onları oluşturan kaba sapa tiplerin, dayak atarak, öldürerek, kaçırarak ya da diğer şiddet biçimlerini uygulayarak halkı yıldırması yeterli.

hazırlık

  1. Bazı kesimleri diğerleriyle karşı karşıya getiren bir kampanya sayesinde en yoksul nüfusu iyice sarsın. Kin, seçim hıncı ve ekonomik popülizm serpin. Toplumsal tencereyi kaynatarak bütün uyumu buhar edip uçurun.
  2. Demokratik seçimler sırasında iktidarı ele geçirin. rakipleriniz yozlaşmış ve gözden düşmüşse ve oy satın almayı biliyorsanız bunu kolayca başarırsınız. Kampanya sırasında yozlaşmaya karşı mücadele ve yoksullardan çaldıklarını zenginlerden alma iradenizi ilan edin.
  3. Seçimleri kazandıktan sonra başka seçimler örgütleyin ama sakın onları kaybetmeyin. Seçimler demokrasiyi savunmaya değil, tabağınızı süslemeye yarar.
  4. Başkana sadık subaylar atayarak üst düzey askeri komutayı tazeleyin. Onlara her türden hediye vererek ödüllendirin, coşkusunu yitirmiş olanları cezalandırın. onları sürekli ispiyonlayın.
  5. Yargıçlara karşı da aynı şekilde davranın.
  6. Referandum yoluyla anayasa değişikliği elde etmeyi hedefleyen bir kampanya başlatın. Kamu hizmetinde çalışanları oy kullanmaya mecbur edin ve bazı muhalefet üyelerinin bu inisiyatife karşı olduğundan emin olun. Muhalefetin geri kalanını, oylarının hiçbir ağırlığı olmadığı konusunda ikna edin.
  7. Yeni anayasa yurttaşların bütün haklarını garanti etmelidir, özellikle de en yoksulların. Aynı zamanda da onların görev ve yükümlülüklerini asgariye indirgemelidir. Yoksulluğu azaltacağınıza ve eşitsizlikleri ortadan kaldıracağınıza dair söz verin. Anayasa metnine geçici maddeler ekleyin. Bunlar sokaktaki insan için anlaşılamaz bir dilde kaleme alınmış olsun, güçler ayrılığını zayıflatsın ya da ortadan kaldırsın, otoriteyi başkanın ellerinde toplasın ve onun kendini sonsuzca temsil etmesini sağlasın.
  8. Muhalefeti gözden düşürün, alçaltın, içlerinden adam seçin, satın alın ve ezin.
  9. Medyayı kontrol edin. Kimsenin dinlemediği birkaç eleştirel sese hoşgörü gösterin. Bu sizi basını susturmakla suçlayanları susturmanızı sağlayacaktır.
  10. Üçüncü maddeyi sonsuza dek tekrarlayın.

Afiyet olsun!

Son Devrimin Güncesi, Antoni Casas Ros (Türkçesi: Işık Ergüden), Sel Yayıncılık.
Kaynak: FLAGG/etilen.net

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
daha fazla

“Senaryon için yap”

Bu aralar özellikle 20’li yaşlarının başındakilerin Twitter ve TikTok’ta sıkça kullandıkları bir ifadeyle karşılaşıyorum: “do it for the…
Total
0
Share