Caz tarihinin en muhteşem fotoğrafı

“Harlem’de müthiş bir gün”. Art Kane, 1958.

Fotoğraf sanatçısı Art Kane’in çektiği fotoğraf, birçok nedenden ötürü caz tarihinin en harika fotoğrafı sayılabilir. “Harlem’de müthiş bir gün” adını taşıyan fotoğraf en iyi caz müzisyenlerinden 57’sine yer veriyor.

12 Ağustos 1958 günü serbest fotoğrafçı Kane, Esquire’da yayımlamak üzere 5. Cadde ve Madison Bulvarı arasında, 17 Doğu 126. Sokak Harlem’de fotoğrafı çektiğinde saatler sabah 10’u gösteriyordu. Esquire fotoğrafı Ocak 1959 sayısında bastı. 1994’te, bu inanılmaz fotoğrafın nasıl çekildiğine dair hazırlanan bir belgeselde, Quincy Jones kareyi “Hayret verici bir fotoğraf” olarak nitelendiriyor.

"Harlem'de müthiş bir gün", Art Kane (fotoğrafı büyütmek için tıklayın)

Bu fotoğrafı bu kadar olağandışı yapan, o sıralarda birçok farklı New York dergisi için sanat yönetmenliği yapan Art Kane’in ilk fotoğrafı olması. Bu kareyi yakalama şansı ona verildiğinde Kane’in aklına bunu Harlem’de yapmak geldi. Bu karar, karedeki herkesi saat sabah 10’da toplamanın zorluğunu bir kenara bırakın, kendi başına riskli bir karardı. Kane’in sonradan belirttiği gibi, stüdyosu yoktu, bu yüzden başka şansı da yoktu. Gerry Mulligan hiç kimsenin gelmeyeceğini düşünüyordu, saat çok erkendi.

Fotoğraftaki 57 müzisyenden yalnızca ikisi hâlâ hayatta: Sonny Rollins ve Benny Golson.

Fotoğraftaki müzisyenlerin tam listesi: Hilton Jefferson, Benny Golson, Art Farmer, Wilbur Ware, Art Blakey, Chubby Jackson, Johnny Griffin, Dickie Wells, Buck Clayton, Taft Jordan, Zutty Singleton, Red Allen, Tyree Glenn, Miff Molo, Sonny Greer, Jay C. Higginbotham, Jimmy Jones, Charles Mingus, Jo Jones, Gene Krupa, Max Kaminsky, George Wettling, Bud Freeman, Pee Wee Russell, Ernie Wilkins, Buster Bailey, Osie Johnson, Gigi Gryce, Hank Jones, Eddie Locke, Horace Silver, Luckey Roberts, Maxine Sullivan, Jimmy Rushing, Joe Thomas, Scoville Browne, Stuff Smith, Bill Crump, Coleman Hawkins, Rudy Powell, Oscar Pettiford, Sahib Shihab , Marian McPartland, Sonny Rollins, Lawrence Brown, Mary Lou Williams, Emmett Berry, Thelonious Monk, Vic Dickenson, Milt Hinton, Lester Young, Rex Stewart, J.C. Heard, Gerry Mulligan, Roy Eldridge, Dizzy Gillespie, Count Basie.


Kaynak: UDiscover

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share