Boğaz’ın Soundtrack’i: Eminönü-Kadıköy vapuru

Eminönü-Kadıköy vapurla kaç dakika sürüyor? 15-20 dakika? Tam olarak 17 dakika diyelim, Peter Broderick 2013 baharında belli ki öyle ölçmüş.

Özel mekânlara has müzik ve seslerden bir antoloji yaratma çabasındaki Heterodyne isimli bir proje kapsamında Eminönü-Kadıköy vapur yolculuğunun müziği Orgeon, ABD’li müzisyen Broderick tarafından bestelendi. Heterodyne, muhtelif konularla beraber mekâna özgü enstalasyon çalışmaları üzerine de bolca kafa yoran İrlandalı sanatçı Fiona Hallinan’ın bir ürünü, kimlik ise Distinctive Repetition tarafından tasarlanmış. Boğaz’ın yanısıra Dublin, Wicklow’daki Military Road ve Limerick’teki Living Bridge için de mekâna özgü kompozisyonlar mevcut.

Heterodyne müzik uygulamasını indiriyor ve vapur hareket ederken kulaklıklarınızı takıyorsunuz. Karşılaştığınız şey muazzam. Gördüğünüz manzara ile, hissettiğiniz rüzgarla, hareketle,tuzla, suyla ve belki de en önemlisi kulaklıklarınızdan içeri sızan ambiyansla birlikte çalışan bir kompozisyon sizi Eminönü’nden alıp Kadıköy’e bırakıyor. Yolculuğun başlangıcı ve bitişi sizin uygulamayı açma konusunda ne kadar atik, kaptanın da ne kadar dakik olduğuna bağlı olarak gözardı edilebilir bir oynama gösterebiliyor, ancak umursamayın. Zira deneyimin kendisi bu tip ufak detayların esamesini okutmayacak kadar kuvvetli. Bu tip deneyimlere meraklı, müziğin ritüel değerini kutsal bulan biri olarak açık konuşmam gerekirse aklım gitti. Anlatılabilecek, ayrıntı verilebilecek bir deneyim değil. Anlatı yoğunluğu oldukça kişisel. Yeni ne duymak isterseniz orada. Üstelik bu mevsimde 19.30 vapuruna binerseniz müziğin gökyüzünü döndürdüğüne şahit olabiliyorsunuz.

Eminönü Vapur İskelesi’nin 30km çapında iseniz uygulamayı kullanarak kompozisyonu dilediğiniz kadar dinleyebiliyorsunuz, değilseniz yalnızca bir dinleme hakkınız var. Yani İstanbul’un birçok yerinden Broderick’in Boğaz Soundtrack’ine ulaşmak mümkün. Ancak elbette sanatın tüketiminde anlam arayan insanlarsanız, işin ritüel değerini göz önünde bulundurup ilk dinlemenizi vapurda yapmanız yerinde olur. Anlam var etmek, ilişkilendirmek ve belki de en önemlisi bunu basit bir takım kurallar çerçevesine yerleştirmek deneyimi yüceltiyor. Yüksek anlam için bedel ödemek gerek. Üşenmeyin, gidin, o vapura binin. Ufak da bir ipucu, vapurun kuzeye bakan sol yanına konuşlanın.

Ücretsiz uygulamayı indirmek için seni şöyle alayım, sayın okur: AppStore / GooglePlay

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share