Bir sahtekârlık hikâyesi: Netflix’in asla çekilmeyen en iyi filmi

Adam Joiner‘ın adını duymamış olabilirsiniz. Halbuki kendisi belki de birkaç yıl sonra çağımızın en büyük süper kahraman filmleriyle ilişkilendirilen biri olacaktı. Legends adlı senaryosunu 19. yüzyıl Amerikan figürlerinin anakronik bir şekilde bir araya getirilmesinden doğduğunu, Yenilmezler’in (Avengers) buhar çılgınlığı türüyle buluşmuş hâline benzediğini söylüyordu. Hedefi, Marvel Sinematik Evreni‘ne benzer bir sinema evreni yaratmaktı. Hatta söyledikleri bununla da sınırlı değildi, Netflix‘in projeye girmeye hazır olduğunu, dağıtımcılık anlaşmasının çoktan imzalandığını iddia ediyordu. Söylüyordu söylemesine ama bütün bunların çok azında gerçeklik payı vardı. Proje için toplamda 14 milyon dolarlık yatırım bulunsa da film hiçbir zaman gerçeğe dönmedi. 27 Ağustos 2019’da tutuklanan Joiner, elektronik dolandırıcılık, para aklama ve kimlik hırsızlığıyla suçlandı.

Joiner, 2015’te Güney Kore’de Korean Investment Partners Co, Ltd yöneticilerinden Paul Huh’la görüştü. Kendini Dark Planet Pictures adlı bir yapım şirketinin sahibi gibi tanıttı, kardeşi Andrew tarafından yazılan bir senaryoyu filme dönüştürmek istediğini söyledi. Netflix’le anlaşmaya yakın olduğunu, kısa süre içinde bir toplantı daha yaparak işi çözmeyi umduğunu belirtti. Huh Netflix’le yapılan anlaşmanın bir kopyasını görmek istediğini söyleyince eline 5 Nisan 2016 tarihli, Netflix’in antetli kağıdına yazılmış bir sözleşme ulaştı. Joiner bununla birlikte Netflix’le olan yazışmalarını da Huh’a yönlendirdi. 8 Nisan 2016 tarihli bir e-postada Netflix’in yöneticilerinden birinin “Bu filmi yapmayı iple çekiyorum!” yazdığı görülüyordu. Bütün bunların ardından ikna olan Huh, Legends Film Co, LLC adına açılan Bank of America hesabına anlaştıkları paranın yarısına karşılık gelen 4 milyon doları yatırdı.

Joiner aynı taktiği iki Çin firmasına da uyguladı: Star Century Pictures Co, Ltd ve PGA Yungpark Capital, Ltd. Yungpark, Legends hesabına 6 milyon dolar yatırdı. Sonradan ortaya çıkan belgelere göre Joiner, ilk aldığı paraların 5 milyon dolarını Manhattan Beach, Kaliforniya’da aldığı eve harcamıştı.

Joiner, 29 Haziran 2016’da Huh’a bir e-posta atarak “Cumaya kadar [Transformers filmlerinin yapımcısı] Don Murphy’nin yapımcımız olacağı kesinleşecek gibi görünüyor,” dedi. Ayrıca söylediğine göre Murphy, yönetmen olarak Michael Bay’i getirecekti. Sonradan başka bir e-postada “Dün Guillermo del Toro ve menajeriyle sözlü olarak anlaştık,” yazdı. Tek sorun, Bradley Cooper’ın başrolü reddetmesi gibi görünüyordu.

Joiner Murphy’yle gerçekten de anlaşmıştı, ama Legends‘ı ona Folkwar adında başka bir film olarak tanıtmıştı. Murphy, yapımcılık hizmetleri karşılığında 1.2 milyon dolar alacaktı. Bu paranın yarısı proje kapsamında açılan ayrı bir hesaba yatırıldı. Bir süre sonra Joiner projeye yeterli destek gelmediğini bahane göstererek bu hesabı kapatacağını söyledi ve Murphy’ye, sonradan sus payı olarak yorumlanan 200.000 dolar yolladı. 2017’nin yazında Joiner’a iş ilişkilerini bitirmek istediğini söylediği bir e-posta atan Murphy hiçbir zaman cevap almadı ve iddiasına göre Joiner’la bir daha hiç konuşmadı.

Mart 2017’ye Huh’un eline Legends hesabının özeti ulaştı, hesapta 11.7 milyon dolar varmış gibi görünüyordu. Gerçekte ise yalnızca 32.600 dolar vardı. Ayrıca Joiner’ın sahte belgelerle dağıtımcılığını üstlenmiş gibi gösterdiği tek şirket Netflix değildi, Steven Spielberg’ün sahibi olduğu Amblin Partners‘la da anlaşma imzalamış gibi görünüyordu.

18 Eylül 2019’da federal savcılar, elektronik dolandırıcılık suçunu kabul etmesi karşılığında Joiner’la anlaşma yaptı. Şimdilik mesele burada kalmış gibi görünüyor ve günümüz dünyasında olmayan bir malın bile birkaç doğru söz, doğru taktikle nasıl rahatlıkla pazarlanabileceğini gözler önüne seriyor. Öte yandan Joiner’ın elindeki belki de gerçekten iyi bir projeydi. En azından Los Angeles’ta yaşayan senarist ve yönetmen Andy Phillips’e göre öyleydi. Phillips’e göre Joiner’ın elindeki senaryo ve eriştiği kaynaklar hiç fena değildi, ancak hepsini boşa harcadı.


Kaynak: John Flanagin, The Guardian

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
daha fazla

Şiir nereye kayboldu?

Şiirden bahsederken aklınızda canlanan sahne orta yaşlı, bekar, orta sınıf bir erkeğin rakı masasında otururken size epey anlamsız…
daha fazla

Böreğin tarihi

Sultan IV. Mehmet (sal. 1648-1687) döneminde, Divan-ı Hümayun her sabah Topkapı Sarayı’nın Kubbealtı bölümünde toplanırdı. Sadrazam ve vezirler…
Total
0
Share