Bir fotoğrafın hikâyesi: Mülteciler

ABD’ye ulaşmaya çalışan Honduraslı göçmenler Meksika’da bir basketbol sahasında uyuyorlar. San Pedro Tapanatepec, 2019. Fotoğraf: Guillermo Arias, AFP, Getty Images.
ABD’ye ulaşmaya çalışan Honduraslı göçmenler Meksika’da bir basketbol sahasında uyuyorlar. San Pedro Tapanatepec, 2019. Fotoğraf: Guillermo Arias, AFP, Getty Images.

Guillermo Arias, Meksikalı bir foto muhabiri. Bugüne dek New York Times, Politico, Bloomberg ve CNN gibi yayınlarda boy gösterdi. Orta Amerika’dan ABD’ye ilerleyen mültecilerin yolculuğunu belgelediği fotoğrafları, foto muhabirliğinin en prestijli etkinliklerinden kabul edilen Visa pour l’image festivalinde sergilendi ve “Visa d’Or” ödülüne layık görüldü.

Bağımsız çalışan fotoğrafçı, Agence France Presse’e (AFP) düzenli olarak katkıda bulunuyor. AFP için 2018’de izlediği mültecilerin hikâyesini görünür kılan “Kafile” adlı serisinden bir fotoğraf (yukarıda) ise özel bir ilgiyi hak ediyor.

Guillermo Arias, güney Meksika’da yer alan San Pedro Tapanatepec kasabasındaki bir basketbol sahasında dinlenen Honduraslı mülteci kafilesine odaklandığı bu kareyi bir drone aracılığıyla 28 Ekim 2018’de çekti. Basketbol sahasını bir drone’la görüntülemek, son yıllarda görmeye maalesef alıştığımız mülteci manzaralarından birine farklı bir perspektiften yaklaşma imkânı sunmuştu. Objektif, hatırı sayılır bir mesafeyi korumasına rağmen kafiledeki yorgun insanların henüz “işgalci” olarak görülmedikleri mahrem anlarına yakın bir bakış sunuyordu.

Guillermo Arias, bir hafta önce AFP tarafından bu mülteci kafilesini 12 günlüğüne izlemek üzere görevlendirilmişti. Son 15 yıldır ağırlıklı olarak mültecileri fotoğraflıyordu ve daha önce Meksika’nın güney sınırında çalışma şansını yakalayamamıştı.

Honduras, Guatemala ve El Salvador’dan yola çıkan mülteci kafileleri 2018’in başlarında gündeme geldiler. Ülkelerindeki yoksulluk ve şiddetten kaçarak ABD’ye doğru ilerliyorlardı. Önceleri medyanın ve hükümet yetkililerinin dikkatini çekmemek niyetiyle küçük gruplar hâlinde ilerleyen mülteciler, artık bile isteye “görünürleşmiş” ve hep birlikte hareket eder hâle gelmişlerdi. İnsan kaçakçılarından, hükümetlerin mülteci karşıtı politikalardan korunmanın en makul yolu buydu. Hepsi, Donald Trump’ın mülteci karşıtı propagandasına ve sınırda maruz kaldıkları ağır uygulamalara rağmen ABD’ye yerleşmeyi hedefliyordu.

Kasım ayının ortasında ABD sınırındaki Tijuana’da 7.000’den fazla mülteci bulunuyordu. 500’ü ABD sınırını geçmek üzere harekete geçti ve sınır polisinin ağır şiddetine maruz kaldı. Sınırı geçebilen birkaç mülteci daha sonra tutuklandı. ABD yetkilileri sınır güvenliğini artırdı, Meksikalı yetkilileri ise mülteciler üzerindeki denetimini sıkılaştırdı.

2019’da mülteci kafileleri geçen yıl oldukları kadar kalabalık değiller ancak Orta Amerika ülkelerinden geniş kitleler hâlinde ABD’ye doğru ilerlemeye devam ediyorlar. Meksika’nın devlet politikalarına ve Donald Trump’ın “kararlı” göçmen karşıtı tutumuna rağmen, mülteciler için ABD’ye uzanan en güvenli yol hâlâ Meksika’dan geçiyor. Meksika’da dayanışmanın inceliğini bütün dünyaya gösteren ve mültecileri en zorlu koşullarda doyurmaya çalışan Las Patronas ise umut ışığı olmaya devam ediyor.


Kaynaklar: The Guardian, Visa pour l’image

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
YETENEKLİ BAY RIPLEY (Anthony Minghella, 1999).
daha fazla

Bay Ripley yaşıyor

Patricia Highsmith (1921-1995), çekici sosyopat Tom Ripley’nin başrolde olduğu psikolojik gerilim romanı Yetenekli Bay Ripley’i 30 Kasım 1955’te…
Total
0
Share