Bilimsel gerçek: Banyoda yıldız sizsiniz

Karaoke barda mikrofonu elinize alıp bağıra çağıra söylediğiniz “Ele Güne Karşı” insanların kulaklarını tıkamasına, kadehlerin kırılmasına yol açıyorsa, arkadaşlarınızı ürkütüyorsanız, hâlâ bir ümit var ve duş perdenizin ardında saklı. Bilim insanlarının araştırmasına göre banyoda şarkı söylemenin eğlenceli olmasının bir sebebi var: Duş kabinlerinin kendine has akustiği sayesinde duştayken sesiniz fark edilir derecede iyi çıkıyor.

emmastone-shower

Banyonuzu kişisel ses kabininiz olarak düşünebilirsiniz. İşin sırrı kabinin yapısında. Duş kabinlerinin çoğu, hiç ses emmeyen seramik karolarla döşeniyor. Ve eğer Aşk-ı Memnu’nun filan çekildiği Boğaz’daki yalılardan birinde yaşamıyorsanız, banyonuz muhtemelen oldukça küçüktür. Sesiniz, karolar tarafından emilmediğinde, kabinin seramik duvarlarının da birbirlerine yakınlığı sayesinde, içeride birkaç kez sekiyor. Böyle küçük bir alanda sekip durması ise sesinizi güçlendiriyor.

Duş kabinleri genellikle mükemmel derecede simetrik küpler olmadığı için, bazen bu ses dalgalarının arasından birkaç tanesi diğerlerinden çok daha uzağa da seyahat edebiliyor. Bu da, seramik fayanslar sesi emmediği için, şarkı söyleyişinize gerilme ve esneme etkisi veriyor. Daha doğrusu sesinize “reverb” efekti kazandırıyor, sesiniz böylece havada daha fazla süzülüyor, daha süslü ve daha zengin bir tını yakalıyor.

Reverb efekti ayrıca ses perdenizin açılmasını sağlıyor, bu da Mariah Carey olmayanlarımız için oldukça iyi bir haber. Sesiniz birçok farklı zeminden aksettikçe bulanıklaşıyor, böylece doğru notayı yakalayamasanız bile, banyonun dışında tınladığından çok daha doğru tınlıyor.

tumblr_m8npscayyu1rb2mc1o1_500

Sese ilişkin mucizelerine ek olarak, duş kabinlerinin ayrıca rezonans cihazı fonksiyonu da var. Belirli frekansları yükselterek sesi derinleştirebiliyor ve girintili yapısı sayesinde de bası arttırabiliyor.

Şöyle düşünün: Eğer bir gitarın teline 100 hz’lik bir vuruş uygularsanız, ki bu bir bas gitar için ortalamadır, saniyede 100 titreşim yaratır. Duş kabininizin akustiği ses dalgalarınızın saniyede ortalama 100 kere titreşim yaratmasını sağladığı için, sesiniz normalde olduğundan daha derin ve daha yankılı, ortalama 150 hz ile tınlar. Belli ki her şeyin sebebi bas!

Sonuç olarak, gidin bir duş alın ve dilediğinizce şarkı söyleyin. Karaoke barda utanç kaynağı olmak yerine banyoyu tercih ettiğiniz için ev arkadaşınız size müteşekkir olacak.


Kaynak: Mic

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
daha fazla

Başka kayda rastlanmadı

Salt ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle 2018’den bu yana yürütülen Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında…
daha fazla

“Kimyasal tehlikeye karşı uyarıyoruz”

6 Şubat tarihli depremlerde yıkıma uğrayan kentlerde alelacele “yeniden inşa” faaliyeti başladı. Enkazlar hızlıca kaldırılıyor, yıkım-taşıma-boşaltma faaliyetleri denetimsiz…
Total
0
Share