Athena’dan tüyleri diken diken eden yeni video: Ses Etme

Hayatımıza girdiğinden beri yenilikçi hareketleriyle alternatif sahnenin en heyecan verici isimlerinden biri, marjinal tavrını ana akım medyaya dahi kabul ettirerek genç müzisyenler için umut kaynağı olan Athena, Türkiye’de yapmaya kimselerin kolay kolay cesaret edemeyeceği, oldukça renkli ve hüzünlü bir klip ile karşımıza çıktı.

Grubun Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanan Altüst albümünde yer alan “Ses Etme” isimli şarkısının klibinde İstanbul gece hayatının en renkli, en sevilen, en popüler drag queen’i Onur’u başrolde izliyoruz. Onur’u bir sabah uyanmasının ardından adım adım izleyen klibin yönetmenliğini DEPO Film’den Gönenç Uyanık üstlenmiş. Onur’u sutyen giyerken, makyaj yaparken, külotlu çorabını geçirirken, dansçılığını üstlendiği gece kulübünde omuzlarda taşınırken izliyoruz. Şarkının inişleri ve çıkışlarıyla uyumlu olarak gitgide havanın karardığı klip, istemediğimiz bir sonla bitecek izlenimi yaratırken bir anda U dönüşü yapıp izleyiciyi gülümsetecek “kısmen” bir mutlu sona evriliyor.

Sadece iki cinsiyet kimliğini kabul etmekte inat eden ülkemizde, bu klip LGBTİ hakları savunuculuğuna dair atılmış çok ama çok önemli bir adım. Benzer cesarette bir işi geçtiğimiz yıl İstanbullu nadide dream-pop grubumuz The Away Days gerçekleştirmişti. This başlıklı EP’lerinde yer alan “Calm Your Eyes” adlı şarkının Elif Kalkan yönetmenliğindeki videosunda eşcinsel bir çifti duygusal bir ilişki yaşarken izlemiştik. “Calm Your Eyes” videosuna buradan, videoya yer verdiğimiz 2015’in “şimdilik” en iyi videoları başlıklı yazıya ise buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum
  1. TAKSİ İLE GİDİP YÜRÜYEREK DÖNMESİNİN SEBEBİNİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM! TÜM PARASINI GECE KLÜBÜNDE YİYİP BEŞ PARASIZ MI KALDI? YOKSA BURASI HOLLANDA, BURADA KİMSEYE BİR ŞEY OLMAZ DEDİ AMA MÜSLÜMAN ÇETELERİN SALDIRISINA MI UĞRADI? YOKSA KULLANDIĞI MADDELER ONU YÜREK YEMİŞ KIVAMA MI GETİRDİ?

    1. Yok artık ya. Belki uzak bir yerden taksiyle bara gitti. Bar da evine çok yakındı, yürüyerek döndü. Olamaz mı? Klipte taksiye evinden bindiğini gösteren hiçbir şey yok!

  2. Gerçekten çok anlamlı iyi ki var bazı düşünceli iyi insanlar. Şimdi denyolarda çıkacak tabi, orası ayrı, bu adamların yaptığı sanata çamur atmaya çalışacaklar ve sevgili Eren Öztürk dostum film yapımcısı ya da müzik editörü müsün çözemedim. Ama bir yapımcılarına yaz istersen acaba neden taksiyle dönmemiş 🙂 yapmayın arkadaş bunu, ellerine sağlık Athena.

  3. Bugimen’in şubat ayında yayınlanan klibinden esinlenilmiştir. 1.02’den izleyin.

    Ayrıca halihazırda grup, klipte ve konserlerinde, albümdeki şarkılarını ağızlarından yazdıkları eşcinsel cinayetleri, çocuk gelinler, obezite, savaş ve hayvan hakları ile ilgili hikayelerin karakterini canlandırıyorlar…

    Kısaca bu ve dahası önceden yapılmış bir iş.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share