Afganistan’ın kaykaycı kızları

Avustralyalı kaykaycı Olivier Percovish tarafından 2007’de kurulan Skateistan, kaykay aracılığıyla gençlerle eğitim arasında bağ kuran toplumsal bir proje.

Kâr amacı gütmeyen, uluslararası ödüllü bu sivil toplum kuruluşu 2012 yılında Londralı fotoğrafçı Jessica Fulford-Dobson’a da ilham verdi: Bilhassa, öğrencilerin yüzde 45’inin kız olduğunu öğrenince Kabil’e bir uçak bileti alması şart oldu.

skateistan_Fulford-Dobson_1
© Jessica Fulford-Dobson

Afganistan’da kadınların bisiklete binmesi yasak olduğundan, kaykay kadınlar arasındaki en popüler spor ve bu kadınların kendilerine ait bambaşka bir dünyası var. Fulford-Dubson, Kabil’e ulaştıktan kısa süre sonra bu kaykaycı çocuklar onu dünyalarına kabul ettiler. Fotoğrafçı da onları doğal ışıkta en doğal halleriyle çekme şansını elde etti. Bu karelerde, kaykaycı çocukların doğal bir özgüvenle verdikleri pozları ve onları binanın içinde kaykay yaparken görmek mümkün.

skateistan_Fulford-Dobson_2
© Jessica Fulford-Dobson

“Afganistan’da birçok etkileyici kadın ve kız çocuğuyla tanıştım. Güçlü ve kararlı kadın bir öğretmenle, kimsesizler yurdunda gönüllü olarak çalışan, kendilerini şartların kurbanı olarak görmeyip bütün güçleriyle savaşan 20’li yaşlarındaki genç Afganlarla ve daha şimdiden hem kendi gelecekleri hem de toplumlarının geleceği için dikkatli ve özenli düşünen, ileride bu toplumun liderleri olmak üzere eğitilen kız çocuklarıyla…”

Fulford-Dobson çektiği kaykaycı kız fotoğrafıyla (Kabil’de çektiği fotoğraflardan biri) 2014 yılında  Taylor Wessing Fotografik Portre Ödülleri’nde ikincilik ödülü kazandı. Fulford-Dobson’ın “Skate Girls of Kabul” adlı sergisi Saatchi Gallery Londra’da ziyarete açıldı. Hem Afganistan’daki hem de başka bölgelerdeki Skateistan programına buradan bağışta bulunabilirsiniz.

Kaynak: thisiscolossal.com

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share