2015’in “şimdilik” en güzel müzik videoları

Bazı şarkılar çöpe benzer, ama klipleri YouTube’da milyonlarca kez izlenebilir. Korkmayın, bu listede kötü şarkıların kliplerini değil, hem göze hem kulağa bayram ettiren klipleri seçtim. Sıralamada herhangi bir alfabetik, estetik veya kronolojik kıstas dikkate alınmadı, reklamları atlayıp  (Skip Ad) dilediğinizi izleyebilirsiniz.

Mac DeMarco – Another One
Kanada’nın bitirim delisi, müzik videolarının haricinde takipçilerinin yüzünü saçma sapan kısa filmlerle, hiçbir anlam ifade etmeyen ve tost makinesiyle çekildiği izlenimi yaratan durum komedisi videolarıyla da güldürüyor. Bu videoları da genellikle kız arkadaşı Kiera McNally ile birlikte çekiyor ve yönetiyor.

All We Are – Utmost Good
Liverpool’un çiçeği burnunda grubu bugüne kadar yayımladığı hiçbir videoda çıtayı düşürmedi, kalbimizdeki yerini garantiledi. James Beale’in yönetmenliğini üstlendiği bu video da her nedense hak ettiği izlenme sayısına ulaşamamış.

Adanowsky – Would You Be Mine
Önünde NSFW ibaresiyle gelen bu videonun tabii ki en büyük bonusu gotiklerin, hipster’ların ve diğerlerinin aşkı olan, marjinal porno yıldızı Stoya. Videoyu yöneten ve hiçbir halta benzemeyen şarkıyı yapan ise sürrealist yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin oğlu Adan Jodorowsky.

Courtney Barnett – Pedestrian at Best
Avustralya’nın müzik dünyasına sunmaktan bıkmadığı güzellikler arasında yer alab Courtney Barnett’in hızla yükselen popülaritesinin en büyük sebeplerinden biri Charlie Ford’un yönettiği aşırı eğlenceli videosu.

La Priest – Oino
“Oino” ile yılın şarkılarından birine, ilk albümü Inji ile yılın albümlerinden birine imza atan, eski Late of the Pier frontman’i Sam Dust nam-ı diğer La Priest, Oino’nun videosu ile de yılın videolarından birine imza attı. Bütün bunlar da 2015 yılını La Priest’in yılı yapacak gibi görünüyor. Çöllerde mağaralarda geçen videonun yönetmeni Isaac Eastgate.

SoKo – Lovetrap feat. Ariel Pink
Birlikte olsalar gerçek bir “power couple” olacak Ariel Pink ve Soko’nun “Lovetrap” şarkısını zaten döndüre döndüre eskitemiyorduk, başımıza bir de şarkının videosu bela oldu. Videonun çekileceği sıralar dünyanın en geçimsiz insanı olduğunu tahmin ettiğimiz Ariel Pink ile arası bozulduğu için mahallenin delisini klipte oynatamayan Soko, Ariel’in kılığına girmeye karar veriyor, bununla yetinmiyor yönetmen koltuğuna da oturuyor.

Flume – Some Minds feat. Andrew Wyatt
Avustralya’nın piyasaya sunmaktan sıkılmadığı harika müzisyenler kategorisinde yer alan Flume’un son single’ı Some Minds’ın ışıltılı videosunun yönetmeni Clemens Habicht. 20 yaşındaki prodüktör videoda bizi dans yeteneğiyle de tanıştırıyor.

Zella Day – Hypnotic
İyi pop müzikse at sepete kategorisinden Zella Day’in “Hypnotic” başlıklı şarkısı ismiyle müsemma, hipnotize ettiği gibi bağımlılık yaratacan bir akılda kalıcılıkta. Şarkının bir o kadar eğlenceli videosunun yönetmeni ise Gianennio Salucci.

Mini Mansions – Vertigo feat. Alex Turner
Alex Turner sayesinde prim yapan, ama esasında çok daha fazlasını hak eden Mini Mansions, “Vertigo” şarkısını Jesus Rivera nam-ı diğer Demonbabies yönetmenliğindeki video ile taçlandırıyor. Alex Turner’ın geçerken bir dakikalığına uğradığı klip, Robin Thicke’nin Blurred Lines videosunun bir tık daha sanatlı olanı.

Foals – What Went Down
Her albümünde yepyeni bir sound ile takipçilerini ters köşe etmeyi seven Foals, “What Went Down” ile önce üzdü, zamanla sevdirdi. Niall O-Brien yönetmenliğindeki videoya Foals’un çok sevdiği mavi tonlar hâkim ve tabii ki Yannis’in kanlı mikrofonu başrolde.

The Maccabees – Something Like Happiness
Bu yıl geri dönüş yapanlar kategorisinden yüzümüzü güldüren çok sevdiğimiz The Maccabees, albümün ikinci single’ının videosu için yarı distopik bir gelecek resmetmiş.

Sleater-Kinney – A New Wave
Esaslı kadınların grubu Sleater-Kinney bu yıl muazzam bir geri dönüş yaptı, bununla da yetinmedi, “A New Wave” videosunda popüler çizgi dizi Bob’s Burgers ile işbirliği yaptı. Gönül ister ki önümüzdeki sezon Seth MacFarlane kendilerini bir Family Guy bölümüne davet etsin.

Champs – Vamala
Kendini-iyi-hisset kategorisinden bir indie hiti olan “Vamala” 2015 yazının Serdar Ortaç ve Demet Akalın’a en büyük rakibi olarak Champs’ın tokadı. Anna Ginsburg’un yönettiği video minimal estetiğiyle dikkat çekiyor.

Flying Lotus – Coronus, The Terminator
Fazla söze gerek yok. Şimdiden yüzyılın en önemli prodüktörlerinden biri nişanını elinde bulunduran Flying Lotus, son albüm You’re Dead’in en iyilerinden biri olan “Coronus, The Terminator” için Young Replicant yönetmenliğinde Oscar’lık bir video çekmiş. İnsanın canı uzun metraj versiyonunu çekiyor.

Seafret – Oceans
Stark’lardan Arya olarak tanıdığımız Maisie Williams’ın küçük bir süper kahraman olarak markete girdiği, Londra parklarında kendinden büyük kızlar tarafından tartaklandığı video’nun yönetmeni niyeyse sır gibi saklanmış.

The Away Days – Calm Your Eyes
Listeye Türkiye’den giren tek grup ise Onur Haftası’nda yayımladıkları videolarını LGBTİ ahalisine adayan The Away Days. Grup, istikrarı ve disiplini elden bırakmıyor, git gide yükselen bir grafik çiziyor ve bu videonun yönetmen koltuğunu da ‘Best Rebellious’ videosunda yaptıkları gibi Elif Kalkan’a emanet ediyor.

Sia – Elastic Heart
Video kendini anlatıyor. Kesinlikle yılın en iyilerinden. Etrafında dönen tartışmaları bir kenara bırakın ve yönetmenliğini Sia ve Daniel Askill’in, koreografisini ise Ryan Heffington’ın üstlendiği, Shia LaBeouf ve Maddie Ziegler’in muazzam bir performans sergilediği videoyu arkanıza yaslanıp tekrar bir izleyin.

Madeon – Pay No Mind feat. Passion Pit
Flume gibi bir diğer sadece 20 yaşında olan prodüktör Madeon, “Pay No Mind” için Passion Pit ile stüdyoya girdi, şarkının videosu için de bir bilimkurgu üçlemesinin ikinci ayağını klip haline getirdi. Videoda Astaria ve Icarus adlı bir çiftin bilmediğimiz bir gelecekte dünyayı keşfetmek için yaptıkları yolculukları izliyoruz.

Glass Animals – Black Mambo
Hem müzikal hem görsel dünyaları için egzotik ormanlardan, Afrika’nın güzelliklerinden ziyadesiyle ilham alan Glass Animals, “Black Mambo” için de benzer bir işe imza atıyor. David Helman’ın yönettiği video tekinsiz olduğu kadar da baştan çıkarıcı.

Unknown Mortal Orchestra – Multi-Love
Unknown Mortal Orchestra, Multi-Love ile harika bir albüme ve aynı ismi taşıyan harika bir hit şarkıya imza attı, yeni albümün üzerine inşa ettiği oldukça renkli bir görsel dünya yarattı, bir de bu şarkı için 3D bir video hazırlayarak ligde en üst sıralara yükseldi. Lionel Williams’ın yönetmenliğini üstlendiği videodan total keyfi almak için gerekli programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

Lucy Rose – Our Eyes
Anna Ginsburg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu video sadece film yönetmenliği başarısıyla değil, kostüm ve sanat yönetimiyle, hatta köpekler, midilliler ve martılarla iletişim becerileriyle de konuşulmalı. Lucy Rose’un sosisler, patates kızartmaları ve çimenle bezeli kostümlerle kendini bu sevimli hayvanlara sunduğu bu video izlediğim en sevimli işlerden biri.

Kendrick Lamar – Alright
Kendrick Lamar, R&B ve hip-hop dünyasından isimlerin kliplerinde Harlem çeteleri ve twerk yapan kızlara yer vermek zorunda olmadığını ziyadesiyle ikna edici bir şekilde kanıtlayabilen isimlerden. Halihazırda yılın en iyi albümüne sahip Kendrick bununla yetinmiyor, “Alright” için Colin Tilley yönetmenliğinde 7 dakikalık bir kısa film paylaşıyor. Grammy bu kez senin olacak Kendrick başkan.

Childish Gambino – Sober
Müzisyen, oyuncu, prodüktör, yönetmen sıfatlarıyla sanat dünyasının Joker elemanı David Glover nam-ı diğer Childish Gambino’nun bugüne kadar görsel şölene dönüşmeyen, kısa film estetiğinde olmayan bir videosunu görmedik. Müzik videosu dünyasının Nabil ile birlikte son dönemde en iyi işler yapan ismi Hiro Murai ile birçok işbirliğine imza atan Glover, “Sober” şarkısı için de bildiğinden şaşmıyor, ayrıca oyunculuk yeteneklerini ziyadesiyle konuşturuyor. Michael Jackson’ın “The Way You Make Me Feel” klibini anımsatan video kesinlikle yılın en iyilerinden.

Ariel Pink – Dayzed Inn Daydreams
Ariel Pink’in kendini yeniden gerçekleştirdiği son albümü pom pom’da yer alan ve belki de albümün en iyisi olan “Dayzed Inn Daydreams” şarkısına Grant Singer’ın çektiği videoda vaktinde ziyadesiyle rock yıldızı bir hayat yaşayan ama artık bir glam-rock uzaylısına dönen eski bir müzisyenin gündelik hayatından kesitler izliyoruz. Bu karakteri de neredeyse kendisini canlandıran The Mau Maus grubunun vokali Rick Wilder oynuyor. Marfan sendromlu yardımcı erkek oyuncu ise cabası. Tekinsizlikte uçlarda olmakta bir dünya markası Ariel Pink yine bizi şaşırtmıyor.

FKA Twigs – Pendulum
Az bilinirlikten anaakımlığa Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek bir hızda geçiş yapan FKA Twigs, bildiğiniz üzere müzikal hassasiyetini görsel işlerine de yansıtıyor. Bugüne kadar kötü bir işini görmediğimiz örgülü kızımız videonun yönetmenliğini de üstlenmiş.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share