18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs’ta İstanbul Şişli’de Cemil Candaş Kültür Merkezi ve Hatay Defne’de Aşağıokçular Yaşam Merkezi’nde yapılacak açılış etkinlikleriyle başlıyor. Festival, açılışını Cem Kaya’nın yönettiği ve bu yıl çok ses getiren Aşk, Mark ve Ölüm (2022) belgeseliyle yapıyor.

İstanbul ve Hatay’da eşzamanlı olarak bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent ve çevre, mültecilik, insan hakları ve sağlık konularını işleyen filmler de yer alıyor. Festivalin bu yılki seçkisinde 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon film bulunuyor. Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada (Özgürcan Uzunyaşa, 2022), Reims’a Dönüş: Fragmanlar (Jean-Gabriel Périot, 2022), İşçilerin Haziranı (Cihangir Köse, 2023), Lacivert Gece (Muhammet Çakıral, 2021), Yaşam Ücreti (Olga Dimitrijević, 2022), Tırcı Kadınlar (Paula Romero, 2022), Ötekilerin Dayanışması (Belgin Şahin, 2023),  Zero Fucks Given (Emmanuel Marre ve Julie Lecoustree, 2021), The Other Half (Giorgos Moutafis, 2022),  Fatma’dan Sonra 40 Yıl (Sezer Ağgez, 2022) gibi film ve belgeseller festival izleyicilerini bekliyor.

Gösterimlerin hepsi ücretsiz gerçekleştiricek. Afiş tasarımını Mahir Akkoyun’un üstlendiği 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye yakında festivalin web sitesinden erişebilirsiniz. Festival kataloğunu ise buradan inceleyebilirsiniz.

Hatırlatma: Festivalin açılışını yapacak Aşk, Mark ve Ölüm belgeseli, 1960’lardan günümüze Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürüne odaklanıyor. Belgesel, festivalden önce, 29 Nisan’da MUBI’de gösterime girecek.

Muhabbetimiz daim olsun...

Benzer Yazılar
Total
0
Share