Uzun uzun cümleler kurmaya gerek yok. 2010’dan beri İstanbul’da iyi ve kaliteli müzik denince akla gelen, bizlerin müzik zevkine yön veren Salon İKSV, yeni sezon programını açıkladı.

Bütün bir yazı iptal olan konserler, festivallere üzülerek geçirdik. Evde oturup Spotify’dan, YouTube’dan müzik dinlemek, canlı performans izlemek, Avrupa festivallerinin canlı yayınlarını takip etmekten içimiz şişmişti. Geleceğe dair, yeni sezona dair, iyi müziğe dair ümitlerimiz sonbahar yaprakları gibi hışır hışır dökülmeye başlamıştı. Neyse ki bu noktada ümidini yitirmeyen organizatörler elini taşın altına koydu ve mekânların birbirinden güzel programları bir bir açıklanmaya başladı. Eh, biraz da açık sözlü olmak gerekirse, Salon az önce açıkladığı programıyla galiba İstanbul’da mekânların Coachella’sı oldu.

Yukarıdaki görsel her şeyi anlatıyor zaten. Bağımsız müzik diyince, yıldızı parlayan isimler diyince, seneye festivallerin tozunu atacağına kesin gözüyle bakılan gruplar diyince ilk akla gelen isimler, cazı asansör müziği olmaktan çıkarıp tam bir zeka ürünü haline getiren gruplar, Doğu’dan yükselen barış melodileri… Hepsi bu sezon Salon’da. Üstelik küçük bir tüyo, henüz bu isimler sadece programın bir parçası!

Siz görsele bakıp hülyalara dalmaya devam ededurun, ben de o arada kişisel favorim olan, olur da zatürree olur kaçırırsam dizlerimi eme eme ağlayacağım konserleri alt alta sıralayayım.

Local Natives – 24 Kasım Perşembe

Aşkı tanımlamaya kalksam içinde mutlaka birkaç gitar partisyonuna yer vereceğim grup, daha ne diyebilirim ki?

Battles – 24, 25 Eylül Cumartesi, Pazar

2012 yazında Mono Festival’de sabahın ilk ışıklarına doğru izlerken bitkin düşmüş vücutlarımız ve uykusuzluktan kapanmaya başlamış gözlerimizle tadına doyamamış, hakkını verememiştik. Bu kez beynimizi yerinden söküp geri yerleştirecek iki konserle iki akşam üst üste sahnedeler.

Jaakko Eino Kalevi – 8 Ekim Cumartesi

Ariel Pink’i al, biraz daha temiz ve bebek bir yüz koy, pop öğelerini Nordik sosuyla marine et, al sana Jaakko Eino Kalevi.

The Comet is Coming – 17 Aralık Cuma

İyi müzik fabrikası, orijinal türler yaratıcısı ah o İngilizlerin Mercury adaylarının bu seneki en güçlü isimlerinden biri, daha ne olsun?

The Veils – 19 Kasım Cumartesi

Yalnızca iki saatliğine Finn Andrews’a aşık olmak için bile değer. Bu performansla klasik indie rock melodilerine olan inancınız güçlenecek.

Salon İKSV eski direktörler direktörü Bengi Ünsal’ın bonservisini Southbank Centre’a taşıdığından beri yeni eş başkanlar Deniz Kuzuoğlu ve Egemen Eti’nin mutfakta ne işler peşinde olduğunu manyakça merak ediyorduk, sağ olsunlar tadından yenmeyecek bir şefin menüsüyle karşımıza çıktılar.

Sözün özü, bu sezon Salon’un fuayesine çadır kuracağız belli ki.