Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.


250 sanatçıdan #HAYIR açıklaması

Aralarında yazar, oyuncu, yönetmen, fotoğrafçı, şair, müzisyen, dansçı, ressam ve heykeltıraşların bulunduğu 250 sanatçı imza attıkları ortak bir açıklamayla, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek anayasa değişikliği referandumunda  #HAYIR diyeceklerini belirttiler. 6 Nisan’da Taksim Point Hotel’de gerçekleştirilen açıklamaya imzacılardan Vecdi Sayar, Gülriz Süruri, Edip Akbayram, Rutkay Aziz, Defne Halman, Mirza Metin, Adnan Özyalçıner, Orhan Aydın, Tilbe Saran, Ragıp Yavuz, Iraz Yöntem, Nur Sürer, Hakkı Zariç katıldı. #HAYIR’ı her gün ve her saat çoğaltmak ve büyütmek, iktidarın tüm baskılarına rağmen en büyük sorumluluğumuz olarak hepimizin önünde duruyor. Faşizm koşullarında siyasetten arındırılmış, suya sabuna dokunmayan sanata da #HAYIR.


Türkiye, televizyon izleme süresinde dünya rekoru kırdı

Medya takip kuruluşu Ajans Press, televizyon izleme alışkanlıkları üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) derlediği veriler ışığında bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre, Türkiye günlük televizyon izleme oranlarında 330 dakika ile dünya rekorunu kırdı. Türkiye’yi 265 dakika ile Japonya, 261 dakikayla İtalya, 247 dakikayla Polonya ve 244 dakikayla İspanya izliyor. Gününün büyük bir kısmını televizyon izleyerek geçiren Türkiye halkının ilk tercihinde ise elbette magazin programları ve diziler bulunuyor.


Robert Koleji’nin LGBTİ farkındalık etkinliklerine Yeni Akit’ten linç daveti, MEB’den soruşturma

Robert Koleji’nin öğrencilerinin LGBTİ farkındalıklarını arttırmak amacıyla düzenlediği bir dizi etkinlik, Yeni Akit’in hedef göstermesinden sonra MEB tarafından soruşturmaya alındı. Eşcinselliği bir hastalık olarak tanımladığı, kolejin öğrencilerine “ahlaksız filmler” izlettiğini iddia ettiği haberinin ardından soruşturma hakkında da ikinci bir yazı daha yayımlayan homofobide ve yobazlıkta bir dünya markası gazete (!), kolejin MEB’e ilettiği savunma metnine de ulaştığını iddia edip kolej yetkililerinin ismine yer verdi ve takipçilerini bu kişilere açık lince davet etti.


Haruki Murakami’nin yeni romanı Japonya’da yayımlandı

Çağdaş dünya edebiyatının en önemli isimlerinden Japon yazar Haruki Murakami’nin uzun süredir merakla beklenen yeni romanı Kumandanı Öldürmek, Japonya’da piyasaya çıktı. 1.3 milyon basılan iki ciltlik kitabın ilk baskısının birkaç gün içinde tükeneceği tahmin ediliyor. Kitap, 36 yaşındaki bir portre ressamının boşandıktan sonra başına gelen tuhaf olayları konu alıyor. Japonya’da 2011’de yaşanan büyük deprem ve ardından gelen tsunami faciası ile 1937’de Japon İmparatorluk Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Nanking Katliamı romanın tarihsel durakları arasında yer alıyor. Murakami, kitabıyla ilgili soruları Tokyo’da düzenlenen bir basın toplantısında yanıtladı. Nanking Katliamı üzerine gelen soruya ise “Tarihimizi, hepimizin bir sorumluluk hissiyle miras alması gerektiğine inanıyorum” diyerek yanıt verdi. Yazarın, II. Dünya Savaşı sırasında sorumlu olduğu olaylardan ötürü ülkesini bir kez daha eleştirmesi yine tartışmalara sebep oldu. Murakami’nin Karanlıktan Sonra adlı romanının Türkçe çevirisi, Doğan Kitap tarafından Mayıs ayında yayımlanıyor. Kumandanı Öldürmek romanının çevirisinin ise önümüzdeki yıl okurlarla buluşması bekleniyor. Murakami’nin bir önceki kitabı Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları üzerine incelememize buradan, kişisel caz tutkusunu ve edebiyatın cazla ilişkisini kendi ağzından anlattığı yazıya ise buradan ulaşabilirsiniz.


Bob Ross’un resimleri artık internette

“Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır.” Efsanevi Resim Sevinci programının sunucusu Bob Ross tarafından yapılan 403 resim, internet ortamında gayriresmi olarak arşivlendi. Bob Ross hayranı Felix Auer tarafından geliştirilen ve “Two Inch Brush” adını taşıyan arşiv sitesi, adını Bob Ross’un en sevdiği fırça olan iki inçlik fon fırçasından alıyor. Sitede, Ross’un resimlerinin yanı sıra Resim Sevinci programının videolarını da izlemek mümkün. Bob Ross’un programda toplam 1200 resim yaptığı ve her bölümde üç resim tamamladığı biliniyor. Bu resimler daha sonra programın yayımlandığı PBS kanalının ABD’deki tüm ofislerine dağıtıldı ve müzayedelerde satışa sunuldu. Resim Sevinci programı Türkiye’de 1993 yılından itibaren TRT 2 kanalında gösterilmiş, 2014’ten itibaren TRT Haber kanalında yeniden yayımlanmaya başlamıştı.


“Streaming”, “download”un rekorunu şimdiden kırdı

Müzik endüstrisi için teknoloji üreten ve sağlayan Fuga vasıtasıyla Music Business Worldwide tarafından hazırlanan rapora göre, Mart 2017 sonu itibari ile elde edilen streaming yani dinleme gelirleri, download yani indirme gelirlerinin 2012 yılında gördüğü tepe noktası olan yıllık 3.02 milyar doları, 3.93 milyar dolar ile geçti. 2003 yılında insanların streaming ve üyelikli servis istemediklerine dair sert ifadelerde bulunan Steve Jobs, Apple’ın streaming oyununa sonradan katılmasının ve meydanı Spotify’a bırakmasının en büyük sebebi gibi görünüyor.


Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu Türkiye kongresini iptal etti

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun 1-4 Eylül’de İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan 36. Uluslararası Kongresi iptal edildi. Kurul başkanı Wally De Doncker “ellerinde olmayan sebepler”i gerekçe gösterirken yayınevlerinin kapatılması, yazar ve gazetecilerin tutuklanması gibi ifade özgürlüğüyle bağdaşmayan durumların ve politik atmosferin alınan kararda etkili olduğu belirtiliyor.


17. Direklerarası Seyirci Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Direklerarası Seyircileri’nden oluşan Halk Jürisi’nin 2016-2017 sezonunda sahnelenen oyunlar arasından seçtiği 17. Direklerarası Seyirci Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. 19 Nisan’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak ödüllerin her kategorideki kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Şevket Çoruh’un Baba Sahne’si açıldı

Tamamen kendi yatırımlarıyla kurduğu sahneyi ustası Savaş Dinçel’in 75. yaş gününde açan Şevket Çoruh, tiyatroya “kendilerini yetim hissetmemek” için Baba Sahne adını verdiğini söyledi. Açılışın yanı sıra 10. Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri’nin de sahiplerini bulduğu gecede, İsmail Dümbüllü’den Müjdat Gezen’e devir olan tulûat fesi de Gezen tarafından Şevket Çoruh’a teslim edildi.


3. XJAZZ Festivali 12-15 Nisan tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da

İstanbul’da Kabak & Lin tarafından ve Goethe-Institut İstanbul desteğiyle, Ankara’da ise peoplexpeople tarafından düzenlenen XJAZZ Festivali, 12-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye’den 20’nin üzerinde müzisyen ve grupla beraber yurt dışından da Martin Kohlstedt, Sebastian Studnitzky Trio ve Kraak & Smaak Soundsystem gibi sanatçılar konuk edilecek. Özellikle Kabak & Lin’in kurucusu Ediz Hafızoğlu’nun yanı sıra Elif Çağlar-Muslu, Sebastian Studnitzky, Matthew Hall ve Tobias Backhaus’tan oluşan İstanbul x Berlin Ensemble ile 14 Nisan’da Salon İKSV’de sahne alacak Guillaume Perret Solo ft. Volkan Öktem izlemeye değer olacaktır. Festivalin İstanbul etkinlik sayfasına buradan, Ankara etkinlik sayfasına buradan erişebilirsiniz.


Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları açıklandı

24 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ödülle sahiplerini bulacak 21. Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları belli oldu. Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında yönetmen Işıl Kasapoğlu Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne layık görülürken Ayla Algan, tiyatroya yaptığı eşsiz katkılar nedeniyle Yapı Kredi Özel Ödülü’nü aldı. Hedwig ve Angry Inch oyununun Haldun Dormen Özel Ödülü, Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun ise Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün sahibi olduğu gecede açıklanan adayların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Selen Gülün’ün Japonya konseri, bir retweet’i gerekçe gösterilerek iptal edildi

Müzisyen Selen Gülün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Japonya’da yapması planlanan konserinin bir retweet’i nedeniyle iptal olduğunu belirtti. Gülün, halihazırda kendi imkanlarıyla yapacağı konsere Türkiye Kültür Ofisleri’nin “Türkiye’nin modern yüzünü göstermek istiyoruz” diyerek önce sponsor olacağını belirttiğini, sonra ise kişisel hesabından yaptığı bir retweet’i gerekçe göstererek etkinliği iptal ettiğini açıkladı. Gülün henüz kapsamlı bir açıklama yapmamışsa da “Ümit Kıvanç’ın Diyarbakır yazısı” diye bahsi geçenin, Kemal Kurkut cinayetini anlatan yazı olması muhtemel. Kamu imkanlarının tasarrufu da tek bir kişinin ikbali doğrultusunda şekillenmeye devam ederken olay, Fazıl Say’ın yine bir retweet üzerinden aldığı “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” cezasını akıllara getiriyor. Gülün’ün Twitter hesabından yaptığı açıklamaların tamamına buradan erişebilirsiniz.


Michael Caine: “Brexit’te ‘Evet’ dedim.”

Muhafazakâr kimliğiyle tanınan oyuncu Michael Caine, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması için 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda ‘Evet’ oyu verdiğini açıkladı. Boris Johnson tarafından dillendirilen ve her gün duymaya alıştığımız milletli-iradeli kof hamaset söylemlerini hatırlatan “Kontrolü geri al” sloganına ikna olduğu görülen Caine, oyunu “Zengin bir hizmetkâr olmaktansa fakir bir efendi olmayı yeğlerim” diye açıklarken “Mesele ırkçılıkla ya da göçmenlerle filan değil, özgürlükle ilgiliydi” dedi. Bu sonuçla birçok insanın kimliğinden ötürü özgürlüğünden ve güvenliğinden mahrum kalmasının önünün açıldığını ise bilmiyormuş gibi davranmaya devam etti.

Children of Men (Alfonso Cuarón, 2006)


küçük İskender, Necatigil Şiir Ödülü’nün sahibi oldu

1980’den bu yana dağıtılan Necatigil Şiir Ödülü’nün bu yılki sahibi, Mayıs Giremez kitabıyla küçük İskender oldu. Eray Canberk, Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi ve Doğan Hızlan’dan oluşan seçici kurul, yaptığı açıklamada “Mayıs Giremez küçük İskender’in otuz yıllık şiir birikiminin parlak bir örneği olmasının yanında, günümüz şiirini yücelten özellikleriyle de ödüle değer bulundu,” ifadesini kullandı. Ödül töreni 13 Nisan 18.30’da Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Hamdi Saver Salonu’nda gerçekleştirilecek.


Lenin Ödülü Stefan Jarl’ın oldu

İsveç’te toplumsal adaletsizlikle mücadele eden kişi ve kurumlara verilen Lenin Ödülü’nün bu yılki sahibi, yönetmen ve yazar Stefan Jarl oldu. Yapılan açıklamada Jarl’ın “inatçılığı, dayanıklılığı ve yaratıcılığıyla sınıf toplumunun adaletsizliklerini görünebilir kıldığı ve kapitalizmin yıkıcı güçlerinin yaşam, doğa, toplum ve kültüre yönelik saldırılarını teşhir ettiği” için ödüle layık görüldüğü belirtildi. İsveçli yönetmenin 2014’te devlet televizyonu SVT tarafından sansürlenen Godheten (Rahmet) adlı belgeseli, bu yılın Ocak ayında 40. Göteborg Film Festivali kapsamında gösterilmiş, festivale katılan Jarl da “Örgütlenmek için 1900’lü yılların başlarında olduğu gibi yeni ve farklı yöntemler bulmalıyız” sözleriyle insanları “refah toplumunun çalınmasına” karşı tepki göstermeye çağırmıştı.


Björk’ten nefes kesen sanal gerçeklik videosu

İzlandalı tanrıça Björk, 2015 tarihli Vulnicura albümünde yer alan “Notget” adlı şarkı için Warren Du Preez ve Nick Thornton Jones yönetmenliğinde çekilen sanal gerçeklik klibini paylaştı. Björk’ü ışıktan beslenen bir tanrıça olarak resmeden video, ilk olarak geçtiğimiz yıl boyunca süren Björk Digital sergilerinde gösterilmişti.


Unutanlar, kaçıranlar ve üşenenler için haftanın kültür gündemi: Pazar Vesaire. Ziyadesiyle.